fazla çay prostat kanseri nedeni

PROSTAT KANSERİNİN NEDENLERİNDEN BİRİ DE ÇOK ÇAY İÇMEKTİR
Özellikle biz Türklerde çay içmek pekçok insanda alışkanlıktır. Bazen günde kaç bardak çay içtiğimizi bile hatırlamayacak kadar çok çay içeriz. Çoğumuzun bildiği fazla çay içmek kansızlık ve demir eksikliği yapar. Evet doğrudur çay demir emilimini artırdığından kansızlık yapar. Fakat şimdi yapılan bilimsel araştırma çok daha ürkütücü diyebiliriz. Çok çay içmenin çağımızın hastalığı kansere bile neden olabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre fazla çay içen erkeklerde prostat kanseri riskinin artabileceği belirtildi.

“İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden bilimadamlarının araştırmasına 21-75 yaşındaki 6 binden fazla erkek katıldı. Bilimadamları, 37 yıl boyunca katılımcılardan çay, kahve, alkol ve sigara alışkanlıklarıyla ilgili anketi doldurmalarını istedi ve dönem dönem bu kişileri kanser testine tabi tuttu. Araştırmacılar, günde 7 fincandan fazla çay içen erkeklerde prostat kanseri riskinin yüzde 50 arttığını gördü.”

“Her şeyin fazlası zarardır” sözü boşa değildir. Gerçekten herşey dozunda güzeldir. Görüyoruz ki çayında fazlası zararlıdır. Umarız bu yazımız etkili olur ve özellikle erkekler çay alışkanlıklarını biraz daha kontrol ederler diyelim. Sağlıklı günler dileriz.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *