felç hastalığı önlenebilir mi

FELÇ OLMADAN ÖNLEMEK MÜMKÜN

Felç, en çok korkulan hastalıklardan biridir. Kişiyi yatağa mahkum eden hatta konuşmayı bile engelleyen çok zor bir hastalıktır diyebiliriz. Çeşitli sebepleri olan felç hastalığının anında müdahale edilirse önlenebileceğini söyleyen uzmanlar, felç olmadan çok kolay yöntemler ile engel olabilirsiniz diyor.

Bir nörolog felç vakalarını inmenin geldiği zamandan üç saat içinde müdahale edebilse felcin etkilerini tamamen geri çevirebileceğini söylüyor. Püf noktasının felcin tanımlanması, teşhis edilmesi ve üç saat içinde hastanın medikal bakımının başlaması olduğunu söylüyor.

Bazen felcin semptomlarının tespit edilmesi zordur. Bilinçsiz olmak malesef felakettir. Felç hastası, eğer yakınındaki kişiler tarafından felcin semptomları teşhis edilemezse, ciddi beyin hasarına maruz kalır.Doktorlar yakında bulunan herhangi birinin üç basit soru sorarak felci
teşhis edebileceğini söylüyor:

Felcin tanımlanmasında üç test: “S.T.R.”
S *Gülümsemesini söyleyin (Smile)
T *Basit bir cümle kurmasını söyleyin (Talk) (örn. Bu gün dışarısı güneşli.)
R *Her iki kolunu kaldırmasını söyleyin. (Raise)

Hasta bu görevlerin herhangi birini yapmakta zorlanıyorsa, derhal acil servis numarasını arayın ve semptomları almaya gelenlere söyleyin.
Felcin bir başka işareti şudur: Hastaya dilini çıkarmasını söyleyin. Eğer dil kıvrılmışsa veya bir tarafa doğru yatmışsa bu da felç işaretlerindendir.

Gördüğünüz gibi felç hastalığından şüphe ettiğiniz anda hastaya uygulayacağınız kolay yöntemler ile kişinin felç olmasını engelleyebilirsiniz. Sağlıklı günlere.. Netten alıntıdır. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *