geceleri sık idrara çıkma

GECE SIK İDRARA ÇIKMAK NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Eğer geceleri sık sık tuvalete çıkıyorsanız, işeme ihtiyacınız sizi uykudan uyandırıyorsa, hatta gündüzden çok gece idrara çıkıyorsanız bu bir hastalık belirtisi olabilir. Geceleyin işemenin artması. Buna paralel olarak gündüz saatlerinde işeme azalır. Normal olarak geceleri yapılan işeme günlük işemenin üçte birini, gündüzleri yapılan işeme ise günlük sidiğin üçte ikisini meydana getirir. Geceleyin işeme durumunda ise, gündüzleri vücuttan atılan sidik miktarı geceleri vücuttan atılan miktara eşit ya da daha az bir hale gelir.

Geceleyin işeme, böbrekler tarafından yürütülen sidik salgılanmasının temposunda oluşan bir yavaşlamayı ortaya koyar. Bu yavaşlama, süreğen nefrit ve böbrek yetersizliği şeklinde beliren nefroskleroz gibi böbrek hücresinin salgılama gücünü yozlaştıran hastalıklar sonucu ortaya çıkar.

Öte yandan, tedavisi mümkün olmayan kalp hastalıklarında yorgun kalp, kanı sidikten arınacağı böbreklere daha az bir güçle iletir. Bu durumda böbrekler normalden daha ağır sidik salgılarlar. Gündüzleri içilen sıvıların büyük bir kısmı, sindirilmelerinden çok uzun bir zaman sonra, yani özellikle böbrek süzgecinden gece geçerek sidik haline gelirler.
kaynak:saglikkaynagi.net alıntı www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *