gizli kalp krizi belirtileri

GİZLİ KALP NEDİR NEDENLERİ BELİRTİLERİ NELERDİR

Gizli kalp hastalığı tıp dilinde sessiz iskemi olarak ifade edilir. Kalp kasını besleyen koroner damarlardan, kan akımının farkedilir derecede azalmasına neden olacak şekilde darlık olduğunda, kişide çoğunlukla efor esnasında göğüste ağrı, sıkışma, yanma, nefes darlığı gibi şikayetler oluyor. Sessiz iskemide ise koroner damarlarda önemli derecede darlık olmasına rağmen kişi efor veya istirahatte herhangi bir rahatsızlık hissetmiyor. Kardiyolog Dr. Hamit Kadri Aşkın gizli kalp hastalığı ile ilgili verdiği bilgilere göre; Bu hastalığa ‘gizli kalp hastalığı’ veya ‘sessiz iskemi’ denilmesinin nedeni ise hiçbir şikayete neden olmaması, hastayı doktora yönlendirecek bir belirti vermemesidir.

Gizli Kalp En Çok Kimlerde Görülür

Sessiz iskemi, şeker hastalığı olanlarda, kadınlarda ve 65 yaş üzerindeki her iki cinste daha sık görülmektedir. Koroner yetmezliği adı verilen damar sertliğine bağlı, kalp kasını besleyen damarlarda daralmayla seyreden hastalığın özel bir formu olduğundan bu hastalığa ait risk faktörleri sessiz iskemi için de geçerlidir. Ailede birinci derecede erkek yakınlarda, baba, erkek kardeş gibi, 55 yaşından önce, kadın yakınlarda, anne, kız kardeş gibi, 65 yaşından önce koroner kalp hastalığı ortaya çıkmış ise o kişide bu hastalığın oluşma riski artar. Sessizce ilerleyen ‘gizli kalp hastalığı’ şeker hastalarında ve ailesinde kalp rahatsızlığı olanlarda daha sık görülüyor.

Gizli Kalp Hastalığı Nasıl Anlaşılır

Efor testi ile gizli kalp hastalığı tespit edilebilir, ritm holteri, yirmidört saatlik EKG kaydı, stres ekokardiyografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi gibi riski az olan tetkiklerden yararlanılır.

Bu tetkikler hastalık şüphesi doğurursa koroner anjiyografi gibi ileri tetkiklerle tanı kesinleştirilir. Yapılan tetkikler sonucu sessiz iskemi tanısı konan hastalarda şeker hastalığı varsa kan şekerinin kontrol edilmesi, tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin etkin tedavisi, fazla kilo varsa azaltmaya yönelik tedbirler alınması ve önerilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir.

Kadınlarda Gizli kalp Hastalığı

Yapılan araştırmalar kadınlarda gizli kalp hastalığının gözle görülür belirtiler verdiğini prtaya çıkardı. Uyku problemi yaşıyorsanız ve sürekli olarak halsizlik şikayetiniz varsa dikkat!!! gizli kalp hastası olabilirsiniz. Gizli kalp krizi geçiren kadınların % 70’inin kalp krizi öncesi halsizlik ve uyku bozukluğu yaşadığı ortaya çıktı. Günlük aktiviteler sırasında yaşanan nefes darlığı hazımsızlık ve ansiyete’nin yanı sıra kardiyak hastalığın bir diğer erken bulgusu olarak görülmektedir.
Netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *