göz kanlanması

GÖZ KANLANMASI NEDİR NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Son günlerde alerjik göz kanlanması gündemde. Peki göz kanlanması nedir, neden olur, tedavisi nasıl yapılır, göz kanlanması için bitkisel çözümler varmıdır. İşte yazımızda uzmanlar tarafından açıklanan göz kanlanması konusundaki açıklamalı biligleri vereceğiz.

Yrd. Doç. Dr. Muhsin Altunsoy, göz kanlanması varlığında özellikle tek gözde olanların daha önemli olduğunu ve hekimin reçete etmediği damlaların kullanılmaması gerektiğini belirterek “Aksi halde gözde geri dönülmez hasarlar oluşabilir” diyor.

Göz kanlanması nedir:
Göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabaka olarak bilinen konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşur. Çok ender olarak da bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülür.

Göz kanlanmasının nedenleri nelerdir:
Göz kızarıklığını oluşturan birçok neden vardır. Kanlanma genelde konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kızarıklığı nedenlerinden birkaçıdır. Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir.
Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde kol tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma gibi ani göğüs kafesi basıncı artışına bağlı olarak oluşur.

Kanlanma nasıl olur:
Göz kanlanmalarının bir kısmı mikrobik konjoktivit, kornea enfeksiyonları, travma, yabancı cisim varlığı, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit ve ultraviyole ışığa maruziyetinde (kaynak alması) olduğu gibi ani başlangıçlı, bir kısmı da kuru göz, alerjik konjoktivit ve kirpik dibi iltihaplarında olduğu gibi daha kronik seyirlidir. Ani başlangıçlı olarak ortaya çıkanlar genelde tek gözde olurlar.

Tedavide ne yapılır:
Tek bir gözde olan kanlanmalar özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acildirler. Daha uzun süreli, görme ve göz fonksiyonlarını bozmayanların ise uygun zamanda tedavi olmaları gerekir.Kanlanma yapan birçok farklı etken vardır. Tedavi altta yatan etkene göre yapılır.

Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır..

Kanlanma durumunda yapılmaması gerekenler:
Olay ani gelişimli, özellikle ışık hassasiyeti, sulanma ve ağrıyla birlikte ise en kısa zamanda göz hekimine ulaşılmalıdır. Kızarıklığı veya ağrıyı azaltan birtakım damlalar kesinlikle hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Bu durum tedaviden sonuç alınmasını geciktirebildiği gibi kalıcı hasarlara da neden olabilmektedir.

Göz Kanlanmasına iyi gelen Bitkisel Yöntemler:

Şifalı bitkiler ile hazırlanan kompleks göz kanlanmasına iyi geliyor. Mutlaka doktora görünmek gerekir fakat ani göz kanlanmalarında alternatif yardımcı olarak yapılabilecek önerilerimiz:

a) Birer tutam papatya, ebegümeci, mavi kantaron ve kırmızı gül bir kaba konularak, üzerine yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Soğuduktan sonra gözlere yavaş yavaş sürmek suretiyle uygulanır.

b) iki diş sarımsak ve bir tatlı kaşığı toz şeker bir kabın içerisinde iyice ezilir. Bir bez yardımı iie gözlere sürülür.

c) Birer çay bardağı nohut ve üzerlik tohumu tozu bir kabın içerisinde iyice ezilerek toz haline getirilir. Daha sonra yumurta akı ilave edilerek merhem kıvamına geldiği zaman alna konur.

 


 

4 Comments

 • ahmet
  19 Şubat 2011 | Permalink |

  ben sarımsak şeker önerisini yaptım uyguladığım bölgeyi yaktı ve şu anda iz bıraktı acaba geçer mi yanık izi gibi

 • admin
  20 Şubat 2011 | Permalink |

  Ahmet Bey sarımsak şekeri ne için ve hangi bölgeye denediniz anlıyamadım ama yara izleri için bitkisel önerilerimiz var deneyebilirsiniz.

 • saliha
  07 Haziran 2012 | Permalink |

  gözün üstündenmi sürülüyor yoksa içinemi?

 • admin
  08 Haziran 2012 | Permalink |

  Merhaba Saliha Hanım göz kanlanması için önerilen bitkisel çözüm yöntemleri kompleks olarak göze dıştan uygulanır. Göz hassastır dikkatli kullanmalısınız. Sağlıklı günler..

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *