göz kapağı düşüklüğü

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Göz kapağı düşüklüğünün tıbbi ismi, ptozis’tir. Göz kapağını açık tutmaya yarayan ve aşağı bakarken gevşeyen yukarı bakarken kasılan ve temel fonksiyonu göz kapağını kaldırmak olan bir adale var. Bu adale anne karnında bebeğin gelişimi esnasında gelişme geriliğine uğradığında, doğuştan göz kapağı düşüklüğü sorunu görülür. Göz kapağını kaldıran kasın tam gelişememiş olması veya bu kasla kapağı birbirine bağlayan kiriş kısmının zayıflığı doğuştan göz kapağı düşüklüğü sonucunu ortaya çıkarır. Bazı hallerde de göz kapağı hareketlerini kontrol eden sinirin çalışmamasına bağlı olarak gelişen felç neticesinde kapakta düşme görülür. Göz kapağı düşüklüğü, yetişkinlerde de sıklıkla görülen bir durumdur, tek bir gözde görülebileceği gibi her iki gözde de göz kapağı düşüklüğü olabilir. Göz kapağı düşüklüğünün görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle artar. İlerleyen yaşla göz kapağını oluşturan dokularda gevşeme, kapak derisinde ve kaşta sarkma görülür.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri:

* Göz kapağını yukarıda tutan sinirdeki problemler göz kapağı düşüklüğüne neden olur.
* Göz kapağı kasındaki kusurlar göz kapağı düşüklüğü nedenidir.
* Yaşlanma ve göz ameliyatları göz kapağı düşüklüğünün nedenlerindendir.
* Göz kapağındaki tümörler de göz kağağı düşüklüğüne neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi:

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi ameliyattır. Gelişen teknoloji ile kolay ve ağrısız ameliyat teknikleri ile kısa sürede eski yaşantınıza dönmeniz mümkündür. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatında ya deri kesilip çıkarılır, ya göz kapaklarının kenar kasının bir bölümü kesilip çıkarılır. Ya ters kıkırdağının bir bölümü kesilip çıkarılır, ya üst gözkapağının kaldırıcı kası güçlendirilir ya da bu değişik teknikler birarada uygulanır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı:

1) Levator rezeksiyonu: Göz kapağı kası fonksiyonu yeterli olduğu zaman bu teknik tercih edilir.
2) Frontale asma tekniği: Göz kapağı kası çok zayıf olduğunda bu teknik kullanılır. Doğuştan olan kapak düşüklüklerinde, göz kapağı sinirinin felcinde ve daha önce göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olmuş ama kapağı düzelmemiş kimselerde uygulanır. Tekniğin dezavantajı, göz kırpma esnasında ameliyatlı tarafın daha az kapanmasıdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *