gül hastalığı

GÜL HASTALIĞI NEDİR NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Belkide çoğu insanın hiç duymadığı Gül Hastalığı özellikle orta yaşlı kadınlarda daha çok görülen, yüz bölgesinde ortaya çıkan, özellikle yüzün orta hattında yerleşen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. İlk başladığı zamanlarda gelip geçici kızarık atakları şeklinde, daha sonra yerleşik bir kızarıklık şeklinde damarların çok belirgin olduğu bir durumla karakterize olup, ilerleyen evrelerde deride kabarık bir görünüm şeklinde görüldüğü için inflamatuar adını alır.

Gül hastalığının daha ileri evrelerinde yüzde ödem denilen şişlikler meydana gelir. Rinofima denilen ve yağ bezlerinin büyümesine bağlı olarak burunda büyüme gibi görüntü bozuklukları da oluşabilir.

Gül hastalığı her yaşta görülebilmekle birlikte daha çok 30-50 yaş grubunda görülür fakat gençlerde de görülebilir. Gül hastalığına kadınlarda daha çok rastlanmakla birlikte erkeklerde de görülebilir. Hatta erkeklerde kendini daha ağır gösterebilmektedir.

Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığına neden olan mikroorganizmayı ortadan kaldırmaya yönelik antibiyotik içerikli merhemler veya ağızdan alınabilecek ilaçlar kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlar arasında tetrasiklin grubu antibiyotikler ilk tercihler arasındadır. Bunun dışında doksisiklin, minosiklin, eritromisin adındaki antibiyotik ilaçlar hem merhem olarak hem de ağızdan alma yöntemiyle gül hastalığının tedavisinde kullanılır.

Gül hastalığı için ilaç kullanırken, güneş ışınlardan korunmak için güneş kremleri kullanmak gerekir.

Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen daha ağır daha şiddetli durumlarda izotretinoin denilen A vitamini türevleri kullanılır. Eğer dokuda hipertrofik değişiklikler meydana geldiyse bir takım cerrahi müdehalelerle tıraşlama işlemleri yapılır.

Gül Hastalığı Bitkisel Tedavisi:
Prof. Dr. Ahmet Maranki Karaciğer temizliği ve cilt problemleri icin kırmızı pancar kürünü tavsiye ediyor.
Karaciğer rahatsızlıkları, saç dökülmeleri, cilt problemleri, sedef hastalığı, vitiligo (ala) hastalığı, egzama, kurdeşen (ürtiker), gül hastalığı gibi hastalıkların giderilmesi için karaciğerin temizlenmesi gerekir.
Karaciğerin temizlenmesi için kırmızı pancar kürünün uygulanması gereklidir.

Kırmızı pancar kürü:
Önceden iyice temizlenmiş 250 gram kırmızı pancarı dörde bölerek 1 litre kaynar suda 3 dakika kaynatın.
Demlendikten sonra elde ettiğiniz pancar suyunu Sabah, akşam ve gece yatmadan önce olmak üzere günde 3 kez aç karnına için.Bu uygulamaya 3 hafta devam edin.

 


 

2 Comments

  • yusuf as
    26 Mayıs 2012 | Permalink |

    bendede 5 yıldır gül hastalığı var yüzümde burnumda ve alnımda tüm bitkisel çözümleri denedim dermatologlara gittim hepsi fasa fiso hiç bir işe yaramadı MİLLET YÜZ NAKLİ YAPIYOR dermatologlar ise anca krem jel parfüm şampiyon peşinde koşuyor DERMATOLOGLARA KALDIYSAK GELECEĞİMİZ PEK PARLAK DEĞİL gül hastalığına çare bulamıyorlar ANCA LAFDA SÖZDE KONUŞUYORLAR MIY MIY DİYORLAR yusuf2012as@hotmail.com

  • Mehmet ali
    10 Şubat 2018 | Permalink |

    Halen bi çözüm olmadigna inanamiyorum , bu hastalik gerçekten çok zor , bende 15 senedir falan var , belkide daha fazla , herşeyi denedim , hiç birşey yardim etmedi , kremle , gel le olmuyor , daha sıcak ve ciddi bakılması gerek , çünkü bu hastalık direk yüzde , insanin hayatini gerçekten aşırı derecede etkiliyor

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *