güneş yanığına yoğurt sürülür mü

GÜNEŞ YANIĞINA NE SÜRÜLÜR GÜNEŞ YANIĞI NASIL GEÇER

Güneşli yaz günlerini yaşadığımız şu günlerde, eğer korumasız uzun süre güneşe maruz kalırsanız güneş yanığı kaçınılmaz olur. Özellikle beyaz tenlli kişiler çok çabuk yanacaktır. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki güneşe çıkmadan önce mutlaka güneşten koruyan kremler sürmeliyiz. Bu koruyucu krem cildi direk güneş ışınlarından koruyacaktır. Güneş ışınlarının tam dik konumda geldiği öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamaya dikkat etmekte alınabilecek önlemlerdendir. Özellikle deniz kenarında tatilseyseniz elbette güneşlenmek ve bronzlaşmak istersiniz. Güneş kremi sürerseniz ve öğle saatlerinde güneşlenmezseniz elbette sorun olmayacaktır. Fakat oldu ki sahilde güneşin altında uyuyakaldınız veya tam bir koruma sağlayamadığınız için vücudunuzda güneş yanıkları oluştu ne yapacaksınız.

Güneş yanığına yoğurt mu sürsek yoksa diş macunu mu? Elbette ki hayır. Güneş yanıklarına yoğurt sürmek yanığa iyi gelmediği gibi asitli olduğundan aksine zarar verecektir. Bu halk arasında eskiden beri bilinen yanlış bir yaklaşımdır. Güneş yanığına yoğurt sürmeyiniz. Bakın Uzman bir Doktorumuz güneş yanığına ne sürmenizi öneriyor.

Prof. Dr. Oğuz Çetinkale, yanık bölgelere ilk dakikalarda soğuk uygulama yapınız diyor. Buzdolabındaki su ya da musluk suyu bu tip durumlarda kullanılabilir. Buzlu su veya buz kullanılmaması gerekir. Çünkü buz sıcak yaralanmasından sonra bir de soğuk yaralanmasına yol açar. Yaklaşık 15 dakikalık soğuk uygulamanın ardından yanık için kullanılan bir pomat sürülebilir.

Güneş yanığı için ne yapmamız gerektiğini sanırım öğrendik. Size benim şahsi tavsiyem Silverdin krem sürmenizdir yanıklar için harika bir merhem gerçekten. Çok iyi geliyor ve yanığın kısa sürede iyileşmesini sağlıyor. Birde unutmayalım ki eğer cildinizde güneş yanığı varsa iyileşinceye dek tekrar güneşe maruz kalmayınız. Zira yanık derinleşir ve iyileşmesi daha zor olacaktır. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

One Comment

  • Nazlı
    23 Haziran 2012 | Permalink |

    benim için yararlı bir bilgi oldu teşekkürler takipteyim sizi 🙂

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *