havuç kanser hastalığına çare oluyor

KANSERDE YENİ UMUT HAVUÇ KANSERİ ÖNLÜYOR

Gün geçmiyor ki çağımızın korkulu rüyası kanser hastalığına yeni bir çare ortaya çıkmasın.Bilim adamları bu illet hastalığa çare bulabilmek için yaptıkları çalışmalar sonucu her geçen gün yeni tedavi ve çözüm yöntemleri buluyorlar. Yeni çalışmalardan birinde havucun kanser hastalığını önlediği ve çare olduğu açıklanıyor.

İngiliz ve Danimarkalı bilim adamları, havuçta bulunan bir bileşenin kanserin gelişimini önlemede yardımcı olabileceğini saptadılar. Newcastle Üniversitesi ve Güney Danimarka Üniversitesi bilim adamları, havuçta bulunan falcarinol isimli doğal zehirin farelerde kanser gelişimi riskini azalttığını bildirdiler.

Araştırmacılar, kanser başlangıç tümörü bulunan 24 laboratuvar faresini üç gruba bölüp hepsine 18 hafta boyunca bir dizi diyet uyguladılar. Yemeklerine falcarinol katılan ve havuçla beslenen iki ayrı gruptaki farelerin kanserli tümörlerinin, üçüncü gruba göre 1/3 oranında daha az gelişim gösterdikleri saptandı. Newcastle Üniversitesi’nden Kirsten Brandt, havucun kanser riskini azalttığını daha önceden bildiklerini, fakat havuçtaki hangi maddenin bu özelliğe sahip olduğunu yeni keşfettiklerini söyledi.

Ümit edelim ki bu yeni bilgi kanser hastalığına umut olsun. Kanser hastalığı ile savaşan insanoğlu için yeni bir çözüm olması dileğimizdir. Umarız havuç kansere çare olur. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *