hızlı yemek yemenin zararları

HIZLI YEMEK YEMEK KANSERE NEDEN OLUYOR

Hızlı yemek yemenin yiyecekleri çok çiğnemediğimiz için kilo alma sebebi olduğunu duymuşuzdur. Fakat hızlı yemek yemenin kilo almanın dışında da pekçok sebepleri olduğunu biliyor musunuz? Kansere bile neden olabilen hızlı yemek yeme alışkanlığının mideye verdiği zarar oldukça fazla. Uzmanlar mide kanserinin başlıca sebeplerinden birinin de hızlı ve sıcak yemek yemek olduğunu açıklıyor.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şuayip Yalçın, hızlı ve sıcak yemek yemenin mide kanseri riskini arttırdığını kaydetti.

Hızlı yemek mide kanseri riskini 5 kat arttırıyor. Yeterince çiğnenmeden ve sıcak sıcak mideye inen yiyeceler midenize oldukça zarar verir.

Türkiye’de mide kanserli hastaların yüzde 55.7’sinde bir ya da daha fazla tanı konmuş mide hastalığının bulunduğunu ifade eden Yalçın, en sık görülen mide hastalıklarının gastrit ve ülser olduğunu kaydetti.

Yalçın, “Hızlı yemek mide kanseri riskini 5 kat arttırıyor. Yemekleri çok sıcak yemek de mide kanserine yakalanma riskini 3.3 arttırıyor. Yemeklerin tuzlu yenilmesi riski önemli derecede arttırıyor. Sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi de mide kanserine yakalanma riskini yaklaşık 4.2 kat arttırıyor” diye konuştu.

Her gün içilen tuzlu ayranın mide kanseri riskini 1.8 kat arttırdığının saptandığını belirten Yalçın, tuzlu tereyağının her gün kullanılmasının ise mide kanserine yakalanma riskini 1.5 kat, tuzlu çekirdeğin ise 1.3 kat arttırdığının belirlendiğini söyledi. Her gün turşu tüketiminin mide kanseri riskini 7 kat arttırabileceğini anlatan Yalçın, hazır çorbalar, tavuk bulyonların da bu anlamda risk oluşturduğunu ifade etti. Yalçın, sık et tüketimi, şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin de mide kanseri riskini arttırdığını dile getirdi.

Mide kanserinden korunmak için yeşil yapraklı sebzelerin, soğanın ve sarımsağın günde en az bir defa tüketilmesinin gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Yalçın, turunçgillerin sık tüketilmesi ile mide kanseri riski arasında anlamlı bir ilişki tespit edemediklerini kaydetti. Sağlıklı bir mide için yavaş yemek en doğrusu aslında. Sağlığımız için yemeğimizi yerken çok çiğneyip yemeği yavaş sindirerek yemeliyiz. Sağlıklı günler.. Netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *