kalça kireçlenmesi

KALÇA KİREÇLENMESİ NEDİR NEDEN OLUR BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Kalça kireçlenmesi özellikle ileri yaşlarda sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Kalçanın deformasyonuyla oluşan bir kemik hastalığıdır. Kalça kireçlenmesinde önce kalça ve hareketlerinde tutukluk ve ağrılar ile başlar. İlerleyen zamanlarda merdiven inip çıkma zorlaşır. Önce tek taraflı olarak başlayan kalça kireçlenmesi daha sonra her iki taraftada görülür. Kalçada ağrı ile başlayan hastalıkta erken teşhis ve tedavi önemlidir. Zira geç kalındığında tedavisi daha zor olacaktır.

Kalça Kireçlenmesi Tedavisi:

Kalça kireçlenmesi cerrahi müdahele ile iyileşebilen bir hastalıktır. Fakat tedaviye oldukça geç başlanır . İlk olarak ilaçlar ve kas gevşeticiler verilir . Kaplıca tedavisi ise kas spazmini çözerek hastanın rahatlamasına olanak saglar . Agırlık taşımada kireçlenme yi tetikleyen bir diğer unsurdur . Ağrı hareket ve eklem üzerine yük bindirilince artar ve dinlenirken biraz azalır . Hastalık ilerledikçe agrı ve diğer şikayetler cogalır . Hastanın git gide yaptıgı işlemler kısıtlanır . Topallama olur ve bezende diz agrısına dönüşebilir .

Kalça Kireçlenmesi Ameliyatı:

Özellikle gece ağrıları olan hastalar artık ameliyatlık seviyeye gelmiş demektir. Hasta ameliyattan 1 gün sonra yürüyebilmektedir. Ameliyat sonrası egzersiz programı çok önemlidir. Hastanın durumuna
göre birkaç gün içinde taburcu olur. Ameliyattan 3 hafta sonra dikişler alınır. Hastaların %95 i ameliyattan çok memnun olurlar ve ağrıları geçer.

Kalça protezi toplam ağırlığı ortalama 400-500 gram olup,metal, seramik, polietilen, krom-kobalt, titanyum gibi çeşitli maddelerden üstün teknoloji kullanılarak üretilebilmektedir. Metil metakrilattan oluşan özel kemik çimentosu kullanılarak yerleştirilen protezlerin yanında çimento kullanımı gerektirmeyen ve kemiğin proteze entegre olmasına izin veren özel yüzeyleri olan protezler de mevcuttur. Ne tür bir protez kullanılacağına cerrah ile hasta birlikte karar vermelidir. Yeni geliştirilen protezlerin ömrünün 30 yıla kadar uzayabildiği düşünülmektedir. Kalça kireçlenmesi ameliyatının riski yok denecek kadar azdır.

Kalça kireçlenmesi Olmamak İçin Ne Yapmalı:

Kalça kireçlemesi olmamak için fazla kilolarınız varsa mutlaka kurtulmalı ve kilo vermelisiniz. Egzersiz , yüzme , bisiklet ve diğer spor aktivitilerin yapılması kalça kireçlenmesini önlemek için faydalı olur. Düzenli uyku gereklidir . Özellikle ara ara yüzüstü yatmak vücudunuzu dinlendirir. Kaplıcalara gitmekte oluşumu engelleyici bir unsurdur.Kalça kireçlenmesi olayan sağlıklı bir yaşam dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *