kalori nedir nasıl hesaplanır

KALORİ NEDİR KALORİ NASIL ÖLÇÜLÜR

Kalori bir enerji ölçüsüdür. Yağ yakma ölçüsü değildir. 1 gram suyun ısısını 1 derece yükseltmek için gerekli enerji miktarına kalori denir.Gıda uzmanlarının 1 kalori dedikleri değer aslında bilimsel olarak 1.000 kalori yani 1 kilokalori ‘ dir. Vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı, söz konusu kimsenin yaptığı işle ilgilidir. Masa başı bir işte çalışan kişi ile beden gücü gerektiren ağır bir işte çalışan kişinin kalori ihtiyacı farklı olacaktır.

Yiyeceklerin kalori miktarını ölçen ve kalorimetre adı verilen alet, bir su tankı ve onun içine batırılmış, yüksek basınçlı oksijen bağlantısı olan çelik bir kaptan oluşan basit bir düzenektir. Kalorisi ölçülecek maddeler çelik bir kaba konulur, oksijen verilerek tutuşturulur. Yanma bitince kabı çevreleyen sudaki ısı yükselmesi ölçülür. Derece olarak ısı yükselme miktarı ile kilogram olarak suyun ağırlığı çarpılınca sonuç doğrudan kalori miktarını verir.

Kaloriler, karbonhidrat, yağ, protein ve alkolden alınabilir. Bir besinin kalorisi enerji içeriğini belirtir. Protein ve karbonhidratların bir gramı 4’er kalori verirken, bir gram yağ 9 kalori, bir gram alkol ise 7 kalori vermektedir.

Kilo kalori ( Kcal ) ; Vücudun enerji harcaması ve ihtiyaç duyduğu enerji için kullanılan bir terimdir. Kilokalori hesabı daha çok diyetlerde kullanılır. Her besinin kalorisinin bulunduğu kalori cetvelleri yardımı ile kişiler günde kaç kalori alacağını ve hangi besinlerden ne kadar yemesi gerektiğini hesaplarlar.

Nefes almak dahil olmak üzere yaptığımız her hareket için enerjiye ihtiyacımız vardır. Bu enerjiyi de yiyeceklerden karşılarız. Bize gün boyu yaşama enerjisi veren yiyeceklerden aldığımız kaloridir aslında. Bir makinanın çalışabilmesi için benzin yada elektirk gibi bir enerjiye ihtiyacı varsa insan vücudununda kaloriye ihtiyacı vardır. Önemli olan kaloriyi yeterinde alabilmektir. Az kalori almak vücudumuzun güçsüz düşmesine neden olacağı gibi çok kalori almakta kiloya neden olacaktır.

Enerjinin alınımı için, tam besinlerden azar azar yeteri kadar almak gereklidir. Karbonhidratların haddinden fazla alınması, sindirim bozukluklarına yol açabilirken, yağların fazla alınması ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Proteinlerin yüksek oranlarda alınması ise, azot birikimine yol açmaktadır.

Aldığımız kalori miktarı harcadığımızdan çoksa karaciğerimizde harcanmayan kalori şeker olarak depolanır. Böylece enerji harcamak için hiç durmadan yemek yememize gerek kalmaz. Ancak karaciğerde çok fazla şeker birikince karaciğer bu şekerin bir kısmını kısa bir süreliğine depolamak üzere kaslara aktarır. Eğer kaloriler buradayken de kullanılmazsa daha uzun süre depolamak için yağa dönüşür. Gördüğünüz gibi vücutta, kalori ihtiyacına göre kalori alımını dengeleyen duyarlı bir mekanizma vardır. Vücudunuzun yakıt olarak gerektiğinden çok kalori alırsanız, kilonuz artar. Vücudunuzun yakacağından daha az kalori alırsanız, zayıflarsınız. Bu nedenle yediklerimize dikkat ederek vücudumuz için gerekli olan kaloriyi almak en doğru beslenme şekli olacaktır. Şimdi size hangi yaşta ne kadar kaloriye ihtiyaç duyarız basit bir şekilde açıklayan tablomuzu verelim. Sağlıklı günler dileriz.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *