kalp hastaları dikkat

kalp hastalari dikkat

KALP DAMAR HASTALARI HANGİ İLAÇLARI VE BİTKİLERİ KULLANAMAZLAR

Doç. Dr. Ayşe Emre Kalp damar hastalarına verilmemesi gerekenleri açıkladı. Kalp damar hastaları hem ilaçları hemde bitkileri kullanırken çok dikkatli olmalıdır. Kullanacakları ilaçları ve bitkileri titizlikle seçmelidirler. Kalp damar hastaları hangi ilaç ve bitkileri kullanmamalıdırlar sıralayalım.

Efedra:

Soğuk algınlığı ilaçlarında ve burun damlalarındaki efedrin ve psödoefedrin maddeleri kalp atışlarını ve tansiyonu yükseltir. Ayrıca kilo verme, enerjiyi ve dikkati arttırma gibi nedenlerle de kullanılan efedra, amfetamin benzeri etki yapar; çarpıntı, sinirlilik hali, başağrısı, bulantı ve uykusuzluğa yol açar. Ancak tehlikeli olanı nabzı ve tansiyonu yükselterek ritm bozukluğu ve hipertansiyona yol açmasıdır.

Glisirhizik asit:

Böbreklerden potasyum atılmasına neden olarak kalbin düzensiz atmasına yol açar; kalp atışlarındaki düzensizlik ani ölümle dahi sonuçlanabilir.

Meyankökü:

Kalp ilacı kullananlar kesinlikle almamalıdır; tansiyonu yükseltir.

Özellikle digoksin, idrar söktürücü, şeker düşürücü, coumadin gibi kan incelticiler kullanıyorsanız, bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka kardiyoloğunuzla görüşmeniz gerekmektedir.Alıntıdır. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *