kalp romatizması

KALP ROMATİZMASI NEDİR BELİRTİLERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Kalp romatizması Nedir:

Romatizmanın kalp ve kalp kapakçıklarında oluşturduğu hasara bağlı, kapakçıklarda ve kalpte görülen işlev bozukluğuna kalp romatizması denir.

Romatizma, iyi tedavi edilmeyecek olursa; kalbin içindeki kapakçıklara yerleşir. Bu kapakçıklardan; en fazla mitral kapakçık etkilenir ve daralıp, sertleşir, büzülür. Daha çok kadınlarda görülen kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa mitral darlığı veya mitral stenoz denir.

Kalp romatizması belirtileri:

* Nefes darlığı,
* Kuru öksürük,
* Sık sık soğuk alma,
* Morarma,
* El ve ayaklarda üşüme ve yorgunluk görülür.

Kalp Romatizması Nedenleri:

* Bademcik, boğaz gibi üst solunum yollarında ve eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bakterilerden kaynaklanan romatizmanın tedavi edilmemesi ile kalp kapakçıklarına kadar ulaşmasıdır.

Kalp Romatizması Tedavisi:

Kalp romatizmasının tedavinin ilk şartı üzülmemektir. Mutlaka doktorun talimatlarına uymak gerekir. Tedavinin başarısını garantileyen ilk şart erken teşhistir. Kalp romatizmasının en önemli tedavisi istirahat ve vücudu yeni mikrobik enfeksiyonlardan korumak. Bu arada vücuttaki streptokokların neden olduğu enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik tedavisi uygulanıyor.

Tedavide Aspirin ve kortizon dışı antiromatizmal ilaçların yanı sıra koruyucu olarak depo-penisilin enjeksiyon uygulamak gerekiyor. Ancak ayda bir kez uygulanan penisilin tedavisine başlamadan önce, hastaya mutlaka test yapılmalı. Bunun dışında çok ender olarak kortizona da başvurulur.

Eğer kalp romatizması akut bir şekilde seyrediyor ise, hekim kortizon tedavisine gerek görebilir. Yani ilk yapanız gereken, dalında uzman bir hekime başvurmak. Kalp romatizma teşhisi konulan birçok hastanın tedaviden kaçması, sorunun daha da aşılmaz bir hale gelmesine neden oluyor. Unutmayın, erken teşhis konulan ve tedaviye başlanan birçok kişi, daha uzun yıllar yaşayabiliyor.

 


 

One Comment

  • mehmet macan
    21 Kasım 2012 | Permalink |

    arkadasım kalp romatizması her ay iğne olması gerekiyor günlük hapları var ama yinede cok hasta oluyor ve yorgun oluyor acaba daha dikkat etmemiz gereken konular nelerdir

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *