kansere yeni umut süper brokoli

KANSERE YENİ ÇÖZÜM SÜPER BROKOLİ NEDİR

Çağımızın en yaygın ve korkulan hastalıklarından biri olan kanser ile mücadele için bilim adamları gün geçmiyor ki yeni çözüm yöntemleri bulmasın. İngiltere’de yapılan bir araştırma ile geliştirilen süper brokoli bazı kanser türleri için şifa kaynağı oluyor. Anadolu Ajansının yayınladığı yazı Beneforte adı verilen süper brokoli hakkındaki araştırmaları açıkladı.

İngiltere’deki John Innes Merkezi ve Norwich Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nden bilimadamları brokolinin içindeki, sağlığa yararlı olduğu bilinen doğal maddeleri artırmayı başardı.

1983’te doğal olarak yüksek seviyede glükofaranin maddesini içeren yabani brokolinin bulunmasından yola çıkan bilimadamları, normal brokoliye benzeyen, ancak bu maddeyi 2-3 kat fazla içeren “süperbrokoli”ye “Beneforte” adını verdi.

Araştırmacılar “Beneforte”nin sülforafan seviyesini normal brokoliden 2-4 kat artırdığını belirtti.

İngiltere’de satışa sunulmaya başlayan bu brokolinin suda az haşlanarak ya da hafif ateşte az pişirilerek yenmesi tavsiye ediliyor.

Glükofaranin, brokoli ve aynı gruptaki sebzelerde bulunan sülforafan maddesini, bağırsak florasıyla birleştiğinde aktif hale getirme özelliğine sahip.

Daha önce yapılan birçok araştırma sülforafanın kronik iltihapları azalttığını ve bazı kanser türleriyle savaştığını göstermişti.
Netten alıntıdır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *