kaşıntı nedenleri ve tedavisi

KAŞINTI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi rahatsızlıklarla ortaya çıkar. Kaşıntıyı doğuran çeşitli sebepler vardır.

Kaşıntı Nedenleri:

a) Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların sebep olduğu kaşıntılar.
b) Yün veya naylon giyeceklerin sebep olduğu kaşıntılar.
c) Bazı kimyasal maddelerin sebep olduğu kaşıntılar.
d) ıstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin sebep olduğu kaşıntılar.
e) Bazı ilaçların sebep olduğu kaşıntılar. Penisilin ve aspirin, bazı has, has kişilerde kaşıntıya neden olur.
f) şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya lösemi’nin sebep olduğu kaşıntılar.
g) Kurdeşen, egzama, suçiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
h) Böcek, arı, karınca, sivrisinek, tatarcık, bit, pire,uyuz böceğinin sebep olduğu kaşıntılar.
j) Meslekle ilgili kaşıntılar: Mesela; bakkallarda şeker’in; marangozlarda macun ağacının; bahçıvanlarda hayvanların sebep olduğu kaşıntılar.
k) Kıl kurtlarının sebep olduğu kaşıntılar.
I) ıshal veya kabızlığın sebep olduğu kaşıntılar.
m) Sinirlilik ve ruh sıkıntılarının sebep olduğu kaşıntılar. Tedaviye geçmeden önce, kaşıntıyı doğuran sebebi bulmak gerekir. İç hastalıkları dışındaki etkenlerin sebep olduğu kaşıntıların tedavisi için aşağıdaki tedavi yöntemleri uygulanır.

Kaşıntı Tedavisi:

1) 20 su bardağı suya; yarım kilogram kepek ve 3 çorba kaşığı dövülmüş gülhatmi kökü konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Ilıdıktan sonra, kaşınan yerler yıkanır.

2) 10 bardak suya; 2 tane pırasa doğranır. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Kaşınan yerler yıkanır.

3) 6 bardak suya; 1 avuç börülce konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

4) 100 gram vazeline; 2 çorba kaşığı toz kükürt ve 1 tatlı kaşığı su konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Sabah akşam, kaşınan yerlere sürülür. Aynı işleme, 3 gün devam edilir. Sonra, arap sabunu ile yıkanılır. çamaşırlar da dezenfekte edilir.

 


 

One Comment

  • sergen
    27 Kasım 2010 | Permalink |

    SELAMLAR.SİZE BİR ÜRÜNDEN BAHSETMEK İSTİYORUM.
    ŞAYET YAKINIZINDA VEYA SİZDE TIRNAK MANTARI APIŞ ARASI KAŞINTISI BUNA BAĞLI KOKU VEYA VÜCUDDA HERHANGİBİ BÖLGEDE MANTAR MAYA EGZAMA KAŞINTI KOKU PROBLEMİ OLAN VARSA .TIRNAK MANTARINI VE TÜM KAŞINTI PROBLEMİNİ TAMAMEN TEDAVİ EDEN TAMAMEN DOĞAL MİNARELLERDEN OLUŞAN Bİ ÜRÜN VAR.TIRNAK MANTARINI TAMAMEN YOK EDİYOR VE TIRNAĞIN ESKİ HALİNİ ALMASINI SAĞLIYOR.EL VE AYAKLARDAKİ MANTARLAR KAYBOLUYOR TEDAVİ EDİYOR APIŞ ARASINDAKİ KAŞINTIYI TAMAMEN KAYBEDİYOR ÖYLE DİĞER İLAÇLAR GİBİ KULLANINCA GEÇİRİP KULLANMAYINCA DEVAM ETTİRMİYOR .KESİN KALICI BİR ŞEKİLDE TEDAVİ EDİYOR .100DE100 KESİN TEDAVİ GARANTİLİ YURT DIŞINDAN GELEN USA AVRUPABİRLİĞİ ONAYLI ÇOK KALİTELİ BİTKİSEL Bİ ÜRÜNDÜR.TIRNAK MANTARI EL AYAK MANTARI APIŞ ARSINDA VÜCUDTTA KAŞINTI SORUNU OLAN Bİ TANIDIĞINIZ VAR İSE MUTLAKA DİKKATE ALIN ÜRÜN GERÇEKTEN TEDAVİ EDİYOR .YANLIŞ ANLAMAYIN BEN ÇOK ÇEŞİTLİ BİTKİSEL İLAÇ SAATMAYA ÇALIŞAN BİRİ DEĞİLİM SADECE BU ÜRÜNÜ ÖNEREBİLİRM .BU ÜRÜNÜ Bİ DOKTOR NAIDIĞIMIZ TAVSİYE ETTİ BİZDE GETİRTTİK VE BU TARZ RAHATSIZLILARDA MÜKEMMEL SONUÇ VERDİĞİNİ GÖRDÜK BU ÜRNDEN BAŞKA ÖLE BAŞKA BİTKİSEL ÜRÜN SATMIYORUM BEN TIBBİ MAZEME FİRMASINDA ÇALIŞIYORUM AMA.BU ÜRÜNÜN ETKİSİ VE KALİTESİ TARTIŞILMAZ ONDAN BU ÜRÜNÜ ÖNERMEDE ÇOK RAHATIM.ÜRÜN HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ05377669709 noLU MUMARADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *