katı yağlar kolestrole neden oluyor

KOLESTROL HASTASI OLMAK İSTEMİYORSANIZ DOYMUŞ YAĞLARA DİKKAT

Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından biri olan kolstrol genç yaşlı demeden insan sağlığını tehtid ediyor. Doymuş yağ tüketimi, kolesterol, diyabet ve kalp sağlığı için oldukça tehlikelidir. Katı yağları içeren besinleri aşırı tüketmek kolestrolün yanı sıra diyabetli ve kalp hastalığı olan kişilerde de sorun oluşturuyor.

Doymuş yağ ve kolesterol oranları yüksek besinler, özellikle yağlı et ve et ürünleri tüketmek kan kolesterol düzeyinizin yükselmesi için önemli bir nedeni oluşturuyor.
Kan kolesterol seviyesini etkileyen en önemli faktörlerden biri besinlerle aldığımız yağın türü ve miktarıdır. Kan kolesterolü ne kadar yüksekse kişinin kalp krizine ve diğer kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski o denli yüksektir.

Yüksek kan kolesterolü sigara ve yüksek tansiyonla birleştiğinde kalp sağlığı için en önemli risk faktörlerinden birini oluşturuyor. Hayvansal kaynaklı denilen doymuş yağlardan ziyade bitkisel kaynaklı olanların tercih edilmesi yarar sağlıyor. Doymuş yağlar, kan kolesterolünün yükselmesinin en önemli nedenidir. Zeytinyağı gibi çoklu doymamış yağlar kandaki kötü kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

Doymuş Yağların Çok Bulunduğu Kolestrole Neden Olan Besinler:

* Yağlı besinler,
* Tam yağlı etler,
* Sakatatlar,
* Yağda kızartmalar ve kavurmalar,
* Alkollü içkiler, hazır meyva suları, kola, gazoz gibi asitli
içecekler,
* Hayvansal yağlar,
* İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar,
* Tam yağlı süt, yoğurt ve tam yağlı peynir.

Uzmanlar kolestrol hastalığına yakalanmamak ve sağlıklı bir hayat sürmek için yediklerimize dikkat etmemizi, spor ve egzersiz yapmamızı öneriyor. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

2 Comments

  • Piracetam
    07 Kasım 2012 | Permalink |

    Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kolesterol düşürücü diyet ve sağlıklı yaşam biçiminin benimsenmesi, kalp ve damar hastalıklarının görülme oranını belirgin oranda azaltıyor. Bu yüzden kalp sağlığımız için, beslenmemizde yağ tüketimine ve kolesterol içeren besinlerin tüketimine özen göstermemiz gerekiyor. Peki bu kadar önemli olan kolesterol ne ve kalp sağlığımızı nasıl etkiliyor?

  • admin
    08 Kasım 2012 | Permalink |

    Merhaba kolestrol hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Saygılar..http://www.kadinlariz.com/saglik/genel-saglik-bilgileri/kolestrolu-nedir.html

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *