keçi gribi nedir

BU YILIN GRİP VİRÜSÜ KEÇİ GRİBİ NEDİR
Kuş gribi ve domuz gribinden sonra bu yılın grip virüsü keçi gribi. 2011 yılı salgın hastalığı keçi gribi virüsü, Avrupa ülkelerinde görülmeye başladı. Özellikle Hollanda ve Avustralya’da görülen keçi gribi can alıyor. İlk olarak Hollanda’da görülen hastalık 6 can aldı.

Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şidetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği,kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor.

Özellikle kronik astım, bronşit ve nefes darlığı hastalıkları olanların dikkatli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, erken teşhisin önemli olduğunu vurguluyor. Eğer uzun süre geçmeyen bir grip ve halsizlik varsa doktora başvurmalı ve ayrıntılı tetkileri yaptırmalısınız. Geçen yılın gribi domuz gribinde olduğu gibi tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan keçi gribi için insanları dikkatli olamaya çağıran uzmanlar grip deyip geçmeyin mutlaka doktor kontrolünden geçin diyor.

Keçilerde bulaştığı düşünülen hastalık nedeniyle Avrupa ülkelerinde keçiler toplanmaya ve imha edilmeye başlandı. Solunum yolu ile insandan isana bulaştığı düşünülüyor. Yeni bir grip virüsü olan keçi gribi umarız ki ülkemizde görülmez. Fakat yine de dikkatli olmalı ve uzun süre geçmeyen baş ağrısı ve halsizlik şikayetlerimiz varsa mutlaka doktora gitmeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle…
Admin: Serpil Özyaman

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *