kış depresyonu

KIŞ DEPRESYONU NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Genellikle bahar aylarında daha sık yaşanan depresyon kış aylarında da yaşanabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle Ocak-Şubat aylarında başlar. Uyku ve yeme alışkanlıkları değişir. Sürekli üzüntü, endişe ve boşluk hissi vardır. Şekerli ve nişastalı gıdalara düşkünlük artar, bunlar iyi hissetmeyi sağlayan serotonini çoğaltır. Depresyon bahar ve yaz mevsiminin gelmesiyle azalır. Belirtiler en az iki kış üst üste başka mevsimde depresyon olmadan ortaya çıkar. Eğer bu belirtilerden birkaçı sizde bulunuyorsa kış depresyonu yaşıyorsunuz demektir. Peki kış depresyonu için ne yapmalı nasıl bir tedavi uygulamı ve bu rahatsızlıktan nasıl kurtulmalıyız açıklayalım.

Kış Depresyonu Tedavisi:

Doktor Eren Eroğlu kış aylarında depresyon yaşayanlar için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Kış depresyonu için en etkili tedavi insanın zamanını olabildiğince açık havada geçirmesidir. Bunun en akıllıca yöntemi sabah sporları. Her sabah yarım saat bile olsa tempolu yürüyüş hem gün ışığı almayı sağlamakta hem de vücudun endorfin ve serotonin salgılamasını sağlamaktadır. Bu iki madde fiziksel aktivite sonrası salgılanmaları artan ve insana mutluluk veren kimyasallardır. Üstelik spor yapmak kendinize vakit ayırdığınız için kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır.

Depresyon geçiren ya da depresyona meyilli kişiler, başkalarına yardım ederek, nazik davranarak, sahip olduklarına şükrederek ve hayata iyimser bakarak kendileri hakkında daha olumlu düşünceler edinebiliyor.

Olumlu düşüncenin iyileştirici etkisi sayesinde depresyonun masrafsız ve ilaçsız bir biçimde tedavi edilebileceğine dikkati çeken araştırmacılar, depresif kişilerin günlük yaşamlarının 10 dakikasını bile olumlu davranışlara ayırmalarının onlara uzun vadede yarar sağlayacağını vurguluyor.

Birlikte olmaktan keyif aldığımız insanlarla daha sık bir araya gelin. Dostlarınızla sohbet size çok iyi gelecektir. Uykuya fazla vakit ayırmayın. Gün içerisinde gereğinden fazla uyumak iyi gelmeyecektir. Evin dışında daha çok vakit geçirmekte size iyi gelecektir. Çıkın dolaşın fakat sürekli evde vakit geçirmeyin. Kendinize zaman ayırın. Gün içerisinde mutlaka sadece size özel en az bir saatlik bir zamanınız olsun. Dengeli ve düzenli beslenmeye de dikkat edin.

Bunların yeterli olmadığı durumlarda ilaç tedavisinin eklenmesi de gerekmekte, doktor tarafından verilecek bir antidepresan ilaç iyilik halinin ortaya çıkmasını hızlandırıyor.

Kış Depresyonundan Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeli:

* Meyve ve sebzeyi bolca tüketin. Salatasız yemeğe oturmayın.

* Öğün atlamayın. 2-3 saat arayla küçük ama sağlıklı atıştırmalar yapın.

* Alkolden uzak durun.

* Şeker tüketimini artırmak size kalıcı mutluluk vermez. Kafein de yine sadece geçici neşe kaynağınız olabilir. Her ikisinin de etkileri geçtikten sonra kendinizi daha yorgun hissetmeniz kaçınılmazdır. Çünkü özellikle şeker, insülin seviyenizde ani değişikliğe yol açabilir.

* Proteinsiz kalmayın. Çünkü protein bağışıklık sisteminin güçlü kaynaklarından biri ve en önemlisidir.

* Tatlı yerine patates, pirinç, beyaz un gibi besin maddelerine yönelmek uygun değildir. Çünkü bunlar insülin salgılamasına neden olduklarından, fazlasıyla iştah açıcı besinlerdir.

* Kuru baklagiller içerdikleri posayla iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Mercimek, börülce, kuru fasulye gibi kuru baklagilleri en az haftada 1 kez tüketmelisiniz.

* Günde en az 1,5-2 litre su için. Su tüketiminizden emin olun.

* Kan şekeri seviyenizi daha kontrollü tutacağından, ekmek tüketiminizde tam tahıl ekmeği başta olmak üzere, kepek ve çavdar türlerini kullanabilirsiniz.

* Haftada en az 2 kez balık yemelisiniz. Çünkü balığın içinde yer alan omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın (dokosa hekzanoik asit) eksik olması sizi depresyona karşı korumasız hale getirebilir.

* Omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinler ceviz, keten tohumu, semizotu olarak sıralanabilir. DHA tüketiminin depresyondan koruduğunu belirten çalışmalar da mevcuttur.

* Vitamin ve mineral yetersizlikleri önceleri klinik belirti oluşturmaz ama ruh halinizi ve motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral desteği almanız, depresyona karşı korunmada size yardımcı olabilir. B ve C vitaminleri ile folik asidin, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinkonun yorgunluk azaltıcı, enerji artırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

* Kan şekerinizi düzenli bir seviyede tutmanız çok önemlidir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük besinleri tüketebilirsiniz.

* Günde bir kere salata yemek depresyona karşı koruyucudur.

Depresyondan uzak sağlıklı günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *