lazerle göz ameliyatı

LAZER İLE GÖZ ÇİZDİRME AMELİYATI NEDİR NASIL YAPILIR ZARARLARI VAR MIDIR

Ülkemizde 8 yıl önce ilk kez Dünya Göz Hastanesinde uygulanmaya başlayan lazer ile göz çizme ameliyatları günümüzde daha da gelişen tenoloji ile insanlara hizmet vermektedir. Dünya Göz Hastanesi başhekimi Opr. Dr. Ayhan Pulur ve Dr. Hasan Çubuk’un açıklamalarından faydalanarak lazerle göz ameliyatı konusunda merak edilen ve bilinmesi gerekenleri sizin için araştırdık.

Excimer lazer nedir:
Excimer lazer güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini aldı. Uygulamanın kısa olması, maliyetinin diğer yöntemlere göre düşüklüğü, insanların operasyon esnasında ve sonrasında hayatlarından memnun olması, lazerin kullanımını sıklaştırdı.

ArF gazı kullanarak 193 mm dalga boyunda, ultraviyole ışık üreten bir cihaz. Işığın düştüğü yerdeki kornea dokusunun molekülleri arasındaki kimyasal bağları kopartarak dokuyu çevre dokulara zarar vermeden ortadan kaldırıyor. Bu sayede kırma kusurunu oluşturan şekil bozukluğu düzeltilmekte ve kişi gözlük veya kontakt lens kullanmadan net bir görüş elde edilebilmektedir.

Lazer göz ameliyatı ile; miyop, astigmat, miyop-astigmat ve hipermetrop bozuklukları tedavi edilebiliyor. Önceleri sadece miyop ameliyatlarının başarısı yüksekti. Astigmat ve hipermetrop da artık özel aparatlar kullanılarak tedavi edilebiliyor. Bunun için özel olarak kullanılan laser diskin avantajı, lazer ışığı göze gelmeden önce laser disk üzerinde işlem yapmakta ve disk üzerinde oluşan şekil aynen göze transfer edilmekte. Bu da hata payını sıfırlıyor.

Herkes lazerle göz ameliyatı olur denemez. Gözün yapısının lazere uygun olması çok önemli. Dolayısıyla herkes olabilir denemez. Önce ayrıntılı bir muayeneye ihtiyaç var. Kişinin en iyi gördüğü gözlük numaralarıtespit ediliyor ve gözün retina kısmına bakılıyor. Retinanın durumu özellikle miyop gözler için çok önemli. Çünkü yüksek miyop olan gözün retinasında yırtık ve delik olma riski normal gözlere oranla daha yüksek. Eğer böyle bir durum varsa, Argon laser ile tedavi ediliyor. Problem ortadan kalktıktan sonra diğer tetkiklere devam ediliyor. İkinci önemli araştırma, kornea dokusunun yüzeysel dokusunu tespit etmek alanında. Eğer tüm veriler uygunsa, ameliyata karar veriliyor. Bakın kimler lazerle göz ameliyatı olabilir kimler olamaz.

Kimler Lazerle göz Ameliyatı Olabilir:

* 18 yaşını doldurmuş olanlar.
* Son iki yılda göz derecesi 0.50 dereceden fazla değişmemiş olanlar
* En fazla 10 dereceye kadar miyopi, 7 dereceye kadar astigmat ya da 7 derece kadar hipermetropisi olanlar.
* Kornea kalınlığı yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam olanlar.
* Yumuşak kontak lens kullanılıyorsa, ameliyattan en az 10; sert kontak lens kullanılıyorsa 20 gün önce kullanımı bırakanlar.

Kimler Lazerle Göz Ameliyatı Olamaz:

* Romatizmal hastalıkları olanlar.
* Kalp hastaları.
* Diyabet hastaları.
* Hamile ya da bebek emziren kadınlar.
* Daha önce gözlerinden ameliyat olanlar.
* Keratokonus hastaları.
* Göz tansiyonu olanlar.
* Katarakt gibi ağır göz problemi olanlar.

Göz tembelliği ve şaşılık lazer ameliyatının yapılmasına engel değildir. Göz tembelliği olan göz, ameliyat öncesi gözlük ve lensle ne kadar iyi görüyorsa, ameliyat sonrası onlar olmadan ancak o kadar görebilecek. Yani lazer ameliyatı, kişiyi gözlük ve lensden kurtarıyor ancak tembelliği tedavi etmiyor. Göz tembelliğinin şu anda tedavisi mümkün değil. Şaşılığı olan kişiler ise önce şaşılık tedavisi görüyor daha sonra kırma kusurları tedavi ediliyor. Eğer gözdeki kayma miktarı çok fazla değilse, kişi gözlük taktığında bu kayma farkedilmiyorsa, lazerle tedaviden sonra, gözlük ve kaymadan kurtulmak mümkün.

Lazerle göz ameliyatında kör olma riski yoktur.

Tedavide başarı oranı yüzde 97 civarında. Yani yüzde 97 olasılıkla kişinin göz numarası, gözlüksüz yaşam koşulu denilen +-0.25 diyoptri arasına düşer. Yüzde üç ihtimalle, göz numarası ilk üç ay içerisinde tekrar bir miktar artış gösterebilir. Ancak bu artış hiçbir zaman ameliyat öncesi göz numarasına ulaşamaz. Eğer ilk üç ay içinde gözün numarası hedeflenen yerdeyse, bir daha artış söz konusu olamaz.

Lazerle göz ameliyatı süresi, yaklaşık 7-8 dakika sürüyor. Lazer operasyonunun süresi ise 25-30 saniye kadar.
Lazerle göz ameliyatında ağrı ve acı hissedilmez anesteziye gerek görülmüyor. Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekmiyor. Operasyonsan sonra kişi evine gönderiliyor.

Dünya göz hastanesinde lazerle göz ameliyatları hastalığın durumuna göre 250 euro dan başlayan fiyatlarla yapılıyor.

Lazerle Göz Ameliyatının Zararları:

Lazerle göz ameliyatının faydası ortadadır. Hastalar gözlük yada lens kullanmaktan kurtulup daha net görmeye başlarlar. Fakat acaba göz sağlığı için zararları var mıdır? Bakın bir başka göz doktoru olan Doktor Bilgihan lazerle göz ameliyatının yapılışını ve zararlarını nasıl anlatıyor.

Korneanın en üst bölümünde epitel adını verdiğimiz, kalınlığı yaklaşık 50 mikron olan ve kendini yenilediği için laser öncesinde kaldırılması gereken bir tabaka mevcuttur. Lasik yönteminde mikrokeratom adı verilen cihazlar kullanılarak korneadan 120-130 mikron kalınlığındaki bir tabaka kaldırılıyor. Bu cihazlar daha inceyeayarlandıklarında korneayı parçalıyor ve zarar veriyor. Yani Lasik uygulanırken epitelin altındaki 70-80 mikron kalınlığında bir parça istenilmediği halde kaldırılmakta ve bu işlem sırasında korneadaki duyu sinirlerinin çok büyük bölümü de kesiliyor.”

Lasik cerrahisinde sinir liflerinin kesilmesi nedeniyle hastanın ameliyat sonrasını ağrısız geçirdiğini, ancak kesilen sinirlerin zamaniçinde tamamen iyileşmediğini belirten Prof. Dr. Bilgihan, bu hastaların önemli bir bölümünde en hafifi göz kuruluğu olmak üzere pekçok şikayetlerin açığa çıktığını kaydetti.

Lasik’in, en korkulan yan etkilerinden birinin, ameliyat sonrası geç dönemlerde ortaya çıkan kornea erimesi (ektazi) olduğunu ifade eden Bilgihan, şunları söyledi:

Bu, hastayı kornea nakline götürür ve yüksek dereceli miyoplara uygulandığında daha sık gözlenir. Sebebi tam olarak açıklanmamakla birlikte, konfokal mikroskop ile yapılan incelemeler Lasik uygulanan hastaların kornea hücrelerinde özellikle de laser yapılmış olan bölgelerde yüzde 40’a varan oranlarda azalma olduğunu açığa çıkartmıştır. Korneasında erime gelişen hastaların görme seviyeleri zaman içinde azalmakta ve gözlük numaraları giderek yükselmektedir. Bunun yanında yapılan klinik araştırmalarda, Lasik sonrasında hastalardaki gece görme şikayetlerinin ve kontrast görme azalmasının diğer yöntemlere göre daha fazla olduğu da belirlenmiştir.netten alıntıdır.

 


 

7 Comments

 • Göz ameliyatı olacak çocuk
  11 Kasım 2011 | Permalink |

  Aman tanrımmmm Ölecem yaa korkuomm 🙁

 • admin
  12 Kasım 2011 | Permalink |

  Merhaba korkma bence çünkü zaten baygın olacaksın ve hiç bir şey duymayacaksın. Geçmiş olsun acil şifalar dilerim…

 • buse
  07 Ocak 2012 | Permalink |

  ne baygını yaa canlı yapılıyo ameliyat

 • buse
  07 Ocak 2012 | Permalink |

  ya be nameliyat oldum ameliyatta hiç bir sorun yok ağrı sancı faakt ameliyat sonrası olucak olanlar beni biraz korkuttu açıkçası??? korneada incelme ve kanama oluyormuş diye duydum özellikle renkli gözlerde.. bend renkli gözlüyüm içimi korku sardı

 • admin
  09 Ocak 2012 | Permalink |

  Merhaba Buse geçmiş olsun. Eğer doktorun herşey yolunda ve ameliyatın iyi geçti dediyse hiç korkma. Sonuçta lazer tedavinin yan etkileri herkeste görülecek diye bir şey yoktur. Belki 1000 de bir hastada rastlanır. Sen ameliyatını olmuşsun ve inşallah çokta iyi olursun. Sağlıklı günler dilerim…

 • salih
  13 Haziran 2012 | Permalink |

  Arkadaşlar,
  Lazer yöntemiyle tedavi olacaksınız.Sakın korkmayın.Lazer yöntemi hastanın lens-gözlük masrafından,takma çıkarma derdinden kurtarıyor.Hem farkındaysanız genelde lazer yöntemine karşı çıkanlar gözlükçüler lens satıcıları filan.eğer bu yöntem çok kişi kullanıcak olursa bu yöntemin maaliyeti düşer ve kimse gözlük lens sölüsyon almaz.ve zarar ederler..

 • serhat
  18 Mayıs 2014 | Permalink |

  Bende korkuyorum lazere uyumlu dedi doktor sonradsn bi sikinti cikarmi

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *