melanom kanseri nedir

MELANOM KANSERİ NEDİR BELİRTİLERİ TEŞHİS VE TEDAVİ
Melanom Nedir:

Melanom, kötü huylu bir deri tümörüdür. Hiçbir belirti göstermeden cilt üzerinde ortaya çıkabiliyor ya da cildiniz üzerindeki bir ben üzerinde gelişiyor. Melanom yani cilt kanserinin kaynağı, “melanosit” hücreleri. Cildimize rengini veren bu hücreler, “melanin pigmenti” üreterek aynı zamanda bronzlaşmayı sağlıyor. Cilt kanseri de, melanosit hücrelerinin kontrol dışı çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Daha çok açık tenli ve kolay çillenen kişilerde görülüyor. Esmer tenlilerde daha çok ayak tabanı, avuç içi ve tırnak altında görülebiliyor.

Melanom Belirtileri:

Bu kanser türü hiçbir belirti vermeden cilt üzerinde ortaya çıkabiliyor. Yine de dikkat çekebilecek uyarıcı belirtiler gözlemlemek mümkün. Deride soyulma, sızıntı, kanama, ben üzerinde şişlik ve kabartı oluşması, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı cilt kanserinin belirtileri olabilir.

Melanom Nasıl Anlaşılır evde aynada kontrol yapma:

Erken tanı için size iş düşüyor.Düzenli aralıklarla kendi derinizi kontrol etmelisiniz. Ayda bir kere aydınlık ortamda ayna karşısına geçin, tüm kıyafetlerinizi çıkarın. Cildinizi tepeden tırnağa inceleyin, görülmesi kolay olmayan bölgeleri bir el aynası yardımıyla kontrol edin. Yüzünüzden başlayın, el aynası yardımıyla sırasıyla saç deriniz, boyun, omuz, sırt, göğüs, kasıklar, kollar, bacakların iç kısımları, parmak araları ve ayak tabanına kadar vücudunuzun her bölgesini kontrol edin. Benlerinizde farklılık gözlemliyorsanız, dermatoloğa başvurun.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *