mide bulantısı nasıl geçer

MİDE BULANTISI NEDENLERİ NELERDİR NASIL GEÇER

Doktorum programının 10 Nisan günü yayınlanan bölümünde Doktor Kadir Demir mide bulantısı konusunda bilgiler verdi. Mide bulantısının nedenleri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulunan Demir, mide bulantınız uzun süre geçmiyor ve sürekli tekrarlanıyorsa bir hastalık nedeniyle olabilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden uzman bir dahiliye uzmanı doktora başvurunuz dedi. Ancak kısa süreli ve belli bir sebeb bağlı kısa süreli bulantınız varsa sizin için pratik önerilerimiz var. Öncelikle mide bulantısının nedenlerini açıklayalım. Daha sonra mide bulantısı nasıl geçer anlatalım.

Mide Bulantısının Nedenleri:

Doktor Kadir Demir mide bulantısının iki nedeni ikiye ayrılır. Birinci nedeni tıbbi bir rahatsızlık nedeniyle ortaya çıkan organik mide bulantısıdır. Mide bulantısı böbrek yetmezliği, gastroloji, reflü ve beyin tümörü gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Eğer mide bulantısı ile beraber birden fışkıran bir kusma yaşıyorsanız beyin tümörü ihtimali olabilir çok dikkat etmek gerekir. İkinci mide bulantısı nedeni duydukları yada düşündükleri ile beynin ürettiği mide bulantısıdır. Biri çok pis bir şeyle ilgili bir konuşma yaptığında insanların midesi bulanması yada bir çöplüğün görüntüsü yada kokusu gibi mide bulantısına neden olan geçici sebeplerdir.

Mide Bulantısı Nasıl geçer:

Mide bulantınız uzun süre devam ediyor ve sık tekrarlanıyorsa tıbbi bir rahatsızlığınız olabilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurup mide bulantısının nedenini belirleyerek nedene uygun tedavi yapılmalıdır. Fakat kısa süreli ve anlık mide bulantıları yaşıyorsanız Doktor Kadir Demir mide bulantınızı geçirecek önerilerde bulundu. Örneğin yolda gezerken birden kötü bir koku ile dayanılmaz bir mde bulantısı başladı ne yapmalısınız. İşte böyle durumlarda uygulanabilecek 4 madde açıklayan Demir, mide bulantısı nasıl geçer şu şekilde açıkladı.

1) Derin nefes almak,
2) Nane – limon çayı,
3) Dikkati başka yere odaklamak,
4) İlaçlar.

Mide bulantısına iyi gelen bu yöntemler çok faydalı olur. Eğer mide bulantınız olduğunda evde iseniz nane limon çayı çok iyi gelecektir. Nane aromalı kokusu ile limonun ekşi tadı ile birleştiğinde mide bulantısını geçirir. Fakat dışardasınız ve nane-limon yapamıyorsanız derin derin nefes alıp dikkatinizi başka bir şeye çevirirseniz faydalı olacaktır.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *