nöropatik ağrı tedavisi

NÖROPATİK AĞRI NEDİR NEDENLERİ NELERDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Nöropatik ağrı, yanma, batma, karıncalanma, iğnelenme, elektirk çarpması gibi hislerle ortaya çıkan çok şiddetli olabilen ve bilinen ağrı kesiciler ile geçmeyen bir ağrı türüdür. Bu ağrıyı çekenler ciltlerine pamuk bile değse jilet kesiyormuş gibi şiddetli bir ağrı hissedebiliyorlar. Eğer ağrılar her iki el ve ayakta hissediliyorsa, sinir sistemi muayenesi ve elektromiyografi incelemesi yapılır. Eğer ağrı tek taraflı ise bunun santral yani beyin veya omirilik kökenli nöropatik ağrı olduğu düşünülüyor. Nöropatik ağrılar her yaşta görülebiliyor. Fakat orta ve ileri yaşlarda özellikle diyabet hastalarında daha çok görülüyor.

Nöropatik ağrı Nedenleri:

* Diyabet şeker hastalığı,
* böbrek yetersizliği,
* zona gibi enfeksiyon hastalıkları,
* damar tıkanıklığı,
* beyin kanamaları,
* tüm çevresel sinir hastalıkları,
* omirilik ve sinir yaralanmaları,
* bel fıtıkları,
* omurga kanalı darlıkları,
* alkolizm,
* kanser hastalığı.

Nöropatik Ağrı Nasıl Anlaşılır Hangi Doktora Gidilir:

Nöropatik ağrılar en çok romatizmal ağrılar ve onu takip eden varis ağrıları ile karıştırılıyor. Nöropatik ağrı diğer ağrılardan farklı olarak özellikle gece saatlerinde artış gösteriyor. Nöropatik ağrı tedavisi temelde ilaçla gerçekleştiriliyor. Nöropatik ağrıya özgü ilaçların kullanımı, sorunun üstesinden gelinmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Bu konuda sıkıntı çeken kişilerin öncelikle nöroloji, onu takiben fizik tedavi ve algoloji ( ağrı bilimi) dallarında görev yapan uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Nöropatik ağrı diyabet gibi bir metabolizma bozukluğundan kaynaklanıyorsa, hastaların hastalığıyla ilgili bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Bu ağrı tipinin tedavisinde, enjeksiyon, sinir bloğu ve radyofrekans gibi işlemler için algoloji uzmanlığına ihtiyaç duyuluyor.

Nöropatik Ağrı tedavisi:

Nöropatik ağrılar ne kadar erken teşhis edilip tedavi edilirse, tedavinin başarı oranı da o kadar yüksek olur. Geç kalındığında tedavi edilemez diye bir olgu yoktur fakat tedavi süreci daha da uzayacaktır. Bu nedenle bu tür ağrıları olan kişilerin zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmaları en sağlıklısı olacaktır. Öncelikle Nöropatik ağrıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir, örneğin şeker hastalarında kan şekerinin sıkı kontrol altında tutulması önemlidir.Nöropatik ağrılar için ilk tedavi şekli ağızdan alınan ilaçlar olacaktır. Bildiğimiz ağrı kesiciler yeterli olmaz ve ağrıyı geçirmez. Nöropatik ağrılar için şu ilaçlar kullanılır: Trisiklik antidepresanlar, Antikonvülzanlar, Antiaritmikler, Opiyatlar, Oral ve topikal lokal anestezikler, Ketamin gibi ilaçlar kullanılır.

Nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan bir başka tedavi edici yöntem ise, ilaç pompasıdır. Nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaç pompaları damardan verildiğinde yan etkileri nedeniyle tolare edilemeyebiliyor. Bu durumda uyuşturucu veya spazm giderici ilaçlar bir katates yardımıyla doğrudan beyin omirilik suyuna veriliyor ve yan etkilerden arındırılıyor. Bu yöntem cerrahi olarak uygulanıyor ve pahalı bir tedavi olarak yapılıyor.

Omirilik pilleri nöropatik ağrı için kullanılan bir başka tedavi yöntemidir. Omirilik pilleri, omiriliğe cilt üzerinden veya doğrudan operasyonla yerleştirilen elektrotlar yardımıyla belli frekansta elektrik uyarımı verikmesi olarak tanımlanıyor. Bu yolla ağrının taşındığı sinir yolları meşgul ediliyor ve ağrıyı azaltmak yada kesmek mümkün olabiliyor. Bu yöntem daha çok yardımcı bir tedavi olarak kullanılıyor. Bu yöntemi uygulamanın ve yerleştirmenin zahmetli ve pahalı olması nedeniyle, ilaç tedavilerine yanıt vermeyip kronik ve şiddetli ağrı çeken hastalara uygulanıyor.

Meme gibi duyu sinirlerinden zengin dokuların cerrahilerinden ve sezaryen ameliyatlarından sonra da nöropatik ağrı gelişebiliyor. Bu ağrılar kronik hale dönüşüp aylar hatta yıllarca devam ediyor. Bu tür cerrahi uygulamalarda ağrı gelişmesi halinde, cerrahi yapılmadan hemen önce önlem olarak nöropatik ağrı üzerinde etkili ilaçların kullanımı öneriliyor.

Nöropatik ağrıya çocuklarda da rastlanabiliyor. Fakat çocuklarda yetişkinlere oranla çok seyrek görülüyor. Nöropatik ağrının teşhisi, ağrının özelliklerini belirleyerek ve bu belirtilerin sinir sistemini işaret edecek bölgelerde çıkmasıyla teşhis konuluyor. Ayaklarda çeşitli belirtilerin varlığı ile şikayetlerin bedenin bir tarafıyla sınırlı olması bu hastalığa işaret ediyor. Nöropatik ağrının varlığı durumunda altta yatan sinir sistemi hasarını ortaya koymaya yönelik muayene ve tetkikler gerçekleştiriliyor. Elektromiyografi, omurga MR’ı ve beyin MR incelemeside bunlar arasında yer alıyor.

Prof. Dr. Mustafa Ertaş’ın Habertürk gazetesinde yayınlanan yazısından derlenmiştir.
www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *