oruç tutarken mide bulantısı

orucken mide bulantisi

RAMAZANDA ORUÇLUYKEN MİDE BULANTISI YAŞAYANLARA ÖNERİLER

Ramazan ayı son yıllarda uzun ve sıcak yaz günlerinde yaşanıyor. Oruç tutarken uzun saatler aç ve susuz kaldığımızdan en çok mide rahatsızlıkları görülebiliyor. Mide ağrısı, ekşimesi yada mide bulantısı oruç esnasında en sık karşılaşılan şikayetlerdir. Oruç tutarken mide bulantısı kusma riski taşıdığından oruç bozulmasına da neden olabileceğinden korkulu bir rüya gibidir. Peki oruç esnasında mide bulantısı yaşayanlar oruçlarını bozmadan mide bulantısını nasıl geçirebilirler. Şimdi uzmanların açıklamalarını sıralayalım.

Öncelikle oruç tutarken mideniz bulanmaması için mutlaka sahur yemeği yemelisiniz. Sahurda kızartma gibi yağlı yemekler yememeye özen göstermelisiniz. Sahurda en uygun yemek kahvaltı türüdür. haşlanmış yumurta, tuzlu peynir ve zeytin, domates, salatalık gibi gıdalar tüketin. Sahur yemeğini yedikten sonra hemen yatmayın. Yarım saat kadar yediklerinizin mideye yerleşmesini bekleyin.

Oruç esnasında mide bulantısı yaşayan kişi mümkünse hemen açık havaya çıkıp derin derin nefes almalıdır. Derin nefes mide bulantısını geçirmek için en iyi yöntemdir. Derin derin nefes aldıktan sonra başınız yüksek olacak şekilde biraz uzanın mide bulantısının geçmesine yardımcı olacaktır. Eğer bu hususlara dikkat ettiğiniz halde sürekli ide bulantısı yaşıyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünün. ve gerekirse oruç tutmayın. Sağlıklı bir ramazan dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

One Comment

  • Şevval
    13 Haziran 2018 | Permalink |

    Gerçekten çok iyi ben sahur u yapıp direkt olarak yatıyorum annem beni ezan okunduğunda uyandırıyor ve su içip niyet ediyorum 10 yaşındayım. Siz beni 20 -25 yaşlarında genç biri zannettiniz veya 30-35 yaşlarında biri zannettiğinizi düşündüğüm için yaşımı söyledim . Herkese, İyi günler.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *