parmak arası soyulması

PARMAK ARASI SOYULMASI NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Parmak Arası Soyulması Nedenleri:

Özellikle ayak parmaklarında sık görülen bir durum olan parmak arası soyulması bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Sürekli parmak arası soyulması sorunu yaşıyorsanız bu bir cilt hastalığı olabilir. Bazende uzun süre ayakkabı içerisinde ayağın havasız kalması, aşırı ayak terlemesi, ayağın uzun zaman suda kalması gibi nedenlerle de parmak arası soyulması yaşanabilir. Parmak aralarının soyulması çoğunlukla mantar enfeksiyonları, sedef hastalığı ve egzamanın bir belirtisidir. Çok sık rastlanmayan diğer nedeni ise metale, bazı ilaçlara karşı görülen alerjik reaksiyonlardır. Parmak aralarının soyulmasıyla birlikte, nedenine bağlı olarak kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler görülebilir. Soyulan derinin altından çıkan yeni deri nedeniyle parmaklar hareket ettiğinde ağrı oluşabilir. Mantar ve egzama tedavi edilmezse ayak tabanına ve avuç içlerine yayılabilir.

Parmak Arası Soyulması Tedavisi:

Parmak arası soyulması bir deri hastalığı değil de basit sebeplerle ortaya çıkmış ise pudra çok faydalı olur. Nemlenen bölgenin kurutulması için fayda sağlayacaktır. Eğer parmak arası soyulması deri hastalıklarından kaynaklıysa bir cilt doktoruna gitmenizde fayda vardır.

Mantar Enfeksiyonları Nedeniyle Parmak Arası Soyulması:

Mantar enfeksiyonları parmak araları gibi vücudun nemli bölgelerinde oluşabilir. Mantar genellikle parmak aralarının kaşınması ve tahriş olması ile kendini belli eder. Bölgedeki deri kızarır, hafif bir yanma ve karıncalanma hissi oluşabilir. Mantar tedavisinde doktorunuz anti-fungal krem ve merhem tavsiye edebilir. Farklı mantar türleri için farklı içerikte kremler kullanmak gerekebilir ve hastalığın yayılma hızına göre reçeteli merhem önerilebilir.

Egzama Nedeniyle Parmak Arası Soyulması:

El dermatiti gibi bazı egzama türleri el ve ayak parmakları arasındaki derinin aşırı kurumasına ve çatlayıp iltihaplanmasına neden olabilir. İrinli yaralar kabuklanabilir. Temas yoluyla geçen egzama aynı zamanda genetik nedenler, cilt tahrişi, deri alerjileri ve çevresel faktörler nedeniyle oluşabilir. Egzamanın şiddetine bağlı olarak doktorunuz kortikosteroid, antibiyotik, fototerapi veya oral kortikosteroidler önerebilir. Tedavi süresince tahriş edici kimyasallardan ve alerjenlerden ellerin uzak tutulması, temizlik yaparken ve bulaşık yıkarken eldiven giyilmesi, ellerin sık sık yıkanması önerilir. Nettenfaydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *