potasyum eksikliği

POTASYUM NEDİR, POTASYUM EKSİKLİĞİ VE FAZLALIĞI, POTASYUM HANGİ GIDALARDA BULUNUR

Bazen doktora gidip bazı testler yaptırdığımızda potasyum eksikliği yada fazlalığı olduğunu söyleyebilirler. Peki nedir potasyum, hangi gıdalarda potasyum vardır, potasyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar, potasyum eksikliği belirtileri nelerdir, potasyum eksiliği olduğunu nasıl anlarız, günlük ne kadar potasyum ihtiyacımız vardır gibi potasyum ile ilgili merak ettiklerinizi açıklayalım.

Potasyum Nedir:

Potasyum minerali sodyumla birlikte vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürür. Düzenli kalp ritmi için gereklidir. Beyne oksijen gitmesinde rol oynar. Hücreler arası besin iletiminde önemlidir.

Hipokalemi Potasyum Eksikliği:

Potasyum eksikliği sağlıksız beslenme nedeni ile ortaya çıkabilir. Potasyum eksikliği fazla fiziksel aktivitede bulunan kişilerde, aşırı terleyen kişilerde ve diyabet veya böbrek sorunu olan kişilerde ortaya çıkabilir. Belirtileri arasında yorgunluk, genel güçsüzlük, konsantrasyon güçlüğü yer alabilir. Potasyum eksikliği kan basıncı problemleri, hipertansiyon, inme ve kalp ritmi düzensizlikleri gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir

Potasyum Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur:

* Potasyum eksikliği kalp ritminde düzensizliklere neden olur.
* Kan basıncı ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.
* Potasyum eksikliği felç nedeni bile olabilir.
* Hipertansiyon yani yüksek tansiyona nedenlerinden biride potasyum eksiliğidir.

Hiperkalemi Potasyum Fazlalığı:

Vücuttaki fazla miktarda potasyum bulunmasıdır. Belirtiler nadir olsa da düzensiz kalp atışları, mide bulantısı ve nabız atışlarında azalma ortaya çıkabilir. Bu durum kardiyak atağa, sinirlerde ve kas kontrolünde değişikliklere neden olabilir.Bu iki sağlık sorununun da bir an önce tedavi edilmesi önemlidir. Dengeli beslenmeniz halinde bu gibi sorunlar için endişelenmeniz gerekmez.

Günlük Potasyum İhtiyacı Ne Kadardır:

İnsan vücudunun günlük ortalama 1.8 ile 5.5 gram kadar potasyum ihtiyacı vardır. Yüksek tansiyon, felç, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi risklerden kurtulmak için günde 4000 mg. potasyum almak gerekir.

Potasyum Hangi Gıdalarda Bulunur

* Süt ve süt ürünleri,
* Bütün et ürünleri,
* Kuru meyveler,
* Yeşil Sebzeler,
* Kuru Baklagiller,
* Tahıllar,
* Kahve ve çay,
* Karnabahar,
* Portakal Suyu,
* Patates,
* Muz,
* Kayısı,
* Kabak,
* Domates,
* Elma,
* Bira Mayası,
* Kavun,
* Ayçekirdeği gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *