ramazanda gazlı içecekler içmeyin

ramazanda gazli icecek icmeyin

ORUÇ TUTARKEN GAZLI İÇECEKLER İÇMEK SAĞLIĞIMIZI NASIL ETKİLER

Ramazan ayında oruç tutarken gün boyu susuz kaldığımızdan iftarda soğuk içecekler ilk tercihimiz olur. Ancak uzmanlar gazlı içecekler yerine meyve suları, süt, ayran, soda gibi daha sağlıklı içecekleri tavsiye ediyorlar. Sağlık uzmanları, Ramazanda gazlı içecek uyarısında da bulundular ve uzun süren açlığın üstüne gazlı içecek tüketilmesinin sağlığı tehdit ettiğini söylediler. Yaz aylarında hem ulaşılabilirliği kolay olması hem de serinletici olmasından dolayı gazlı içecekler sıklıkla tüketilmekte ancak Ramazan ayında gazlı içeceklerden biraz uzak durulması gerekmektedir. Çünkü gazlı içeceklerin asit yoğunluğunun fazla olması ve oruçtan dolayı uzun bir süre aç kalmanın etkisiyle ülser gibi mide sorunları yaşanmaktadır. Eğer ki hastalar mide sorunlarına rağmen gazlı içecek içmekte ısrarcı olurlarsa ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Oruçtan sonra iftarda gazlı içecek içmek sadece mide sorunlarına değil diş çürüklerine de yol açmaktadır. Bunun yanı sıra gazlı içecekler böbreklerden kalsiyum atımını artırmakta, ihtiva ettiği yüksek fosfordan dolayı kan paratiroid hormon düzeyini artırmakta, ve kemiklerden kalsiyum çekilmesine sebep olarak osteoporoz oluşumunu tetiklemektedir.

Gazlı içecekler 20 – 25 gram şeker, 80 – 100 kilokalorilik enerji ihtiva ettiği için kan şekerinde düşüşe de sebebiyet vermekte ve şeker hastalığına zemin hazırlamaktadır. Ramazanda gazlı içecek tüketmek yerine süt ve süt ürünlerine yönelmeniz önerilir. Soğuk bir ayran gazlı içeceklerden kat ve kat faydalı olduğu kadar, aynı zamanda tok da tutmaktadır. Özellikle iftardan sonra soda içmek hem gün boyu kaybedilen mineral eksikliğini giderir ve sağlıklı br içecektir. Alıntıdır. Sağlıklı bir ramazan dileğiyle.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *