reflü hastaları oruç tutabilir mi

reflu hastasi oruc tutarmi

REFLÜ HASTALARININ ORUÇ TUTMALARI UYGUNMUDUR

Ramazan ayında oruç ile beraber artan rahatsızlıkların başında mide hastalıkları gelir. Gün boyu uzun süre aç ve susuz kalan midenin akşam iftarda birden yemeğin boş mideye ağır gelişi e sahur vaktinde yemek yiyip yatılması mide hastalarını artırır. En çok şikayet edilen mide hastalığı ise reflüdür. Peki reflü hastaları oruç tutabilirmi işte cevabı.

Ramazan ayı geldiği zaman yaşanan reflü hastalığından dolayı oruç tutanların ağızlarına acı su gelmesi durumu bireylere sıkıntılı bir dönem yaşattığı için, reflü hastaları oruç tutmalı mı sorusunun cevabı reflü hastaları tarafından merak konusudur. Mide rahatsızlıkları arasında en sık görülen reflü, tüketilen yiyeceklerin yemek borusundan mideye geçişine izin verip daha sonra tekrardan yiyeceklerin yemek borusuna geçmesini önleyen kapak mekanizmasında oluşan bir hasardan dolayı husule gelen bir rahatsızlıktır. Peki ramazan ayında reflü hastaları oruç tutabilir mi? Reflü hastaları oruç tutarsa ağızlarına acı su geldiği zaman oruçları bozulur mu? sorularının cevabını bakın uzmanlar bakın cevaplıyor.

Uzmanlar reflü hastalarının eğer şikayetleri çok fazla ise ve reflü hastalığının ciddi boyutta olması durumunda tedavi olmaları gerekiyorsa, reflü hastalarının oruç tutması önerilmiyor. Çünkü bu durumda reflü hastaları oruç tuttukları uzun süre aç kaldıkları için şikayetleri daha da artacak ve sorun daha sonra tedavi edilemeyecek boyuta ulaşacaktır. Bunun dışında reflü hastalarının oruç tutmasında bir sakınca görülmemektedir.

Reflü hastasıysanız eğer ramazan ayında oruç tutmanızda bir sakınca olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. Eğer ki doktorunuz oruç tutmanızda bir sakınca görmüyorsa, orucunuzu tutabilirsiniz. Reflü hastaları oruç tutuyorsa iftarda ve sahurda ağır ve yağlı yiyecekler yememelidir. Yemeği yavaş yemeli, sahurda yemekten yarım saat sonra uyumalıdır. Ancak oruçluyken gün içinde uzanmanız ya da uyumanız gerekiyorsa, bu durumda başınızın altına yüksek bir yastık koymanız tavsiye edilir. Derin nefes alıp verme egzersizleri de iyi gelecektir. Alıntıdır. Sağlıklı ramazanlar dileğiyle..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *