rektal kanama nedir

REKTAL KANAMA NEDİR NEDENLERİ NELERDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Rektal Kanama Nedir:

Rektal kanama makatta ortaya çıkan kanama durumudur. Çeşitli nedenleri olabilen rektal kanamanın başlıca nedeni hemeroit ve makat çatlağıdır. Rektal kanamaya neden olan hastalığın tedavisi ile kanama durur ve rektal kanama durumu geçer.

Rektal Kanamanın Nedenleri:

1) Hemoroid: Tuvalet kağıdında, tuvaletin haznesinde veya büyük abdestinizde parlak kırmızı renkli kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ağrı olabilir. Rektal kanamanın en sık görülen nedeni basur memesi de denen hemoroiddir. Makat ağzındaki kan damarları ağının yarılması veya büyümesiyle meydana gelir. Hamilelerde ve büyük abdest yapmakta zorlananlarda sık görülen bir şeydir. Ağrı ve yanma genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden geçebilir, ama kendi kendine tedavi yöntemleri rahatlama getirir. Ağrı ve/veya kanama şiddetliyse ve kendiliğinden geçmiyorsa, doktora başvurun. Ameliyat da bir seçenektir ama ender olarak gerekebilir.

2) Deri çatlaması: Anal fissür denilen makat çatlağıdır. Dışkınızda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkli kan fark ettiniz, dışarı çıkarken ve çıktıktan hemen sonra ağrıyla birlikte kaşıntı var. Makat çatlakları yaraya benzer ve kabızlık ya da hemoroid gibi nedenlerle rektum ağzında meydana gelir. Çatlaklar genellikle kendi kendine tedavi yöntemiyle iyileşir ama ender olarak ameliyat da gerekebilir.

3) Enfeksiyonlu ishal: Aniden ishal oldunuz, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı, karın krampları, düşük ateş var ve yorgunluk hissediyorsunuz. Bu ishale bozuk yiyecekler yol açmış olabilir. Bu durumda da rektal kanama olabilir. Hemen bir doktora başvurmakta fayda vardır, zehirli ishal olabilir.

4) Kolorektal kanser: Dışkınız koyu siyah, şarap kırmızısı veya pas rengi ya da parlak kırmızı renkte verektal kanamayla birlikte aşağıdaki belirtilerin bir tanesi görülüyor: Büyük abdest alışkanlıklarında değişiklik, ishal, kabızlık, büyük abdest aralarında kanama, ince katı dışkı, karnın alt kısmında ağrı, bağırsak gazı, kramplar, aşırı gaz, kilo ve iştah kaybı ve kronik yorgunluk. Kolorektal kanser ender olarak rektal kanamaya yol açar, ama özellikle 50 yaşın üzerindeyseniz ve/veya ailenizde kolorektal kanser geçirmiş olanlar varsa, bunu da dikkate almak gerekir.

Rektal Kanamanın diğer nedenleri ise şunlardır; Ülseratif kolit, polip, anal siğil, Crohn hastalığı, proktit, divertiküler bozukluk, hemofili.

Rektal Kanama Tedavisi:

Öncelikle rektal kanama olmaması için bazı önlemler almanız gerekir. Örneğin; büyük abdest yaparken ıkınmak hem hemoroide hem de çatlaklara yol açar. Kabız olmamak için, günde 6-8 bardak kadar bol su içerek ve meyve, sebze, fasulye ve işlenmemiş buğdaylı tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekleri bol tüketerek kabızlığı önleyin. Ayrıca düzenli egzersiz yapmakta çok faydalı olacaktır. Rektal kanamayı fark ettiğimizde bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Çocuklarda Rektal Kanama

İştahlı bebek ve çocuklarda hafif rektal kanama ve rahatsızlık sık görülen bir şeydir. Bebeğin normal, çoğunlukla sarı dışkısı makat ağzı ve etrafındaki deriyi tahriş edebilir. Küçük çocuklarda bu, çoğu kez kabızlığın sonucudur. Çok ender olarak kıl kurtları da makatta kaşınma ve biraz rektal kanamaya yol açabilir. Çocuğunuzda rektal kanama görülürse bir çocuk doktoruna başvurmanızda fayda vardır.
saglikbilgileri.net den faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *