safra kesesi ağrısı nasıl anlaşılır

safra-kesesi-agrilari

SAFRA KESESİ VÜCUDUMUZUN NERESİNDEDİR SAFRA KESESİ AĞRISI NASIL ANLAŞILIR

Safra kesesi rahatszlıkları sık karşılaşılan hastalıklardandır. Peki safra kesesinde rahatsızlık olduğu nasıl anlaşılır? Safra kesesi vücudumuzun neresindedir? Safra kesesi ağrısı nasıl anlaşılır? Şimdi tüm bu sorularınızın cevabını araştırdık ve uzman doktor bilgileri ile açıklayalım.

Safra Kesesi Nerededir:

Safra kesesi karnın sağ tarafında bulunan ve karaciğerin altında yerleşmiş armut şeklinde bir organdır. Karaciğerde yapılan safra, barsağa gelmeden safra kesesine gelerek burada birikir ve konsantre hale gelir. Yemek sonrasında safra kesesi kasılarak içindeki safranın safra yolları vasıtasıyla barsağa akması sağlanır. Safra, barsakta yağların sindirimi ve emilimi için gereklidir.

Safra Kesesi Ağrısı Nasıl Anlaşılır:

Toplumda sıkça karşılaşılan safra kesesi taşları ile ilgili bilgiyi Anadolu Sağlık Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Selçuk Kihtir veriyor. Safra kesesi taşlarının neden olduğu ağrı nasıl anlaşılır ve tedavi yöntemleri nelerdir açıklayan Doktor Kihtir, safra kesesi ağrılarının doğal çözüm yöntemlerini de anlatıyor.

Safra kesesi taşları vücutta safrayı oluşturan kolesterol, safra tuzları gibi komponentlerin bileşimindeki dengesizliklerden dolayı oluşur. Ender görülen bazı kan hastalıkları ve ameliyat türleri de safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilir.

Safra Kesesi Ağrılarının Belirtileri Nelerdir:

Yemek sonrası hazımsızlık, gaz şikayeti, karın ağrısı, sırta vuran ağrı gibi değişik belirtileri olabilir. Taşa bağlı safra kesesi iltihaplanmalarında karın ağrısının şiddetinde belirgin artış, ateş ve kusma görülebilir.

Safra kesesi taşının keseden ana safra yollarına düşmesi halinde, safra yollarının ve pankreas yollarının tıkanmasına bağlı sarılık, şiddetli sırt ağrısı daha da önemlisi karaciğer ve pankreas iltihaplanmasına bağlı hayati tehlike taşıyan ağır klinik tablolar görülebilir. Safra kesesinde taş görülme sıklığı yüzde 10-20 civarındadır. Yaşlılarda, kilolu insanlarda, kadınlarda, ailesinde safra kesesinde taş hikayesi olanlarda daha sık görülür.

Safra Kesesi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir:

Günümüzde safra kesesi taşlarının tedavi yöntemi cerrahidir. Bu da öncelikle halk arasında kapalı yöntem denilen laparoskopik yöntemle yapılır. Akut veya tekrarlayan iltahaplanmalara bağlı safra kesesindeki değişiklikler nedeni ile bazen açık yöntemle de yapıldığı durumlar vardır
Ağır ve yağlı bir yemekten 1-2 saat sonra başlayıp birkaç saat süren, karnın sağ üst bölümünde, kaburga yayının hemen altında ve mide üzerinde belirginleşip sağ kürek kemiği altına doğru yayılan, ani başlangıçlı ağrıların safra kesesi taşı ile ilişkili olabileceğini düşünmelisiniz. Bu ağrıların en önemli özelliği, şiddetinin yavaş yavaş artması ve belli bir düzeye ulaştıktan sonra hafifleyip azalmasıdır. Çoğu kez ağrıyla birlikte bulantı da vardır. Ağrıya kusma eşlik ediyor, ateş, titreme ve sarılık gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa taşın safra kesesinden safra yoluna geçtiği, iltihaplı bir probleme dönüştüğü düşünülmelidir.

 


 

3 Comments

 • Hayriye
  14 Ekim 2016 | Permalink |

  Benim iki gündür kusmam var ama ultrasyonda sol böbreğimde 16mm taş oldugu söylendi ama benim karnımım içi de ağrılarım çok fazla yemek yiyemiyorum şişkinlik yapıyor ve nefea bile zor alıyorum acaba safra kesesi de olabilirmi zaten ondada iltihap varmış

 • Mehmet
  13 Mart 2017 | Permalink |

  Bende iştahsızlık ve ishal var uzun zamandan beri geçmedi sürekli doktora gittim birşey çıkmıyor iştahsızlık daha çok ne yapmalıyım

 • yılmaz Cabak
  12 Temmuz 2018 | Permalink |

  Benim karın sağ üst bölgesinde krampf şeklinde batma oluyor yemek yedikten biraz sonra ve daha sonra gün içinde uyuşma ağrı hazımsızlık geyirme, vb oluyor, ulturasyon ve kan sonuçlarıdan bir şey anlamadılar sebebi ne?

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *