sebze ve meyvede ilaç kalıntısı

SEBZE MEYVE YERİNE ZEHİR Mİ YİYORUZ

Yediğimiz sebze meyvede zirai ilaçlamadan dolayı yüksek oranda zehir bulunduğunu biliyor musunuz? Sağlıklı beslenme için bol bol sebze meyve yemeye çalışırız. Fakat yediğimiz sebze meyve acaba gerçekten sağlıklı mı? Yapılan araştırmalar göteriyor ki ülkemizde sebze meyve denetimindeki eksiklik zehir yememize neden oluyor. Gıda denetlemesini Arena programı ile Uğur Dündar dile getirmiş, halk gıda denetimini bu programla öğrenmiştir adeta. Sağlıklı gıda testleri ve denetimleri sıkı bir disiplin ile yapılmadığı sürece zehir yemeye devam edeceğiz.

2012 yılı başından beri ihraç edilen meyve sebzenin 134 çeşidi kabul edilmeyip geri gönderilmiştir. Avrupa ülkelerindeki gıda denetimi ülkemizde yapılmıyormu ki ürünlerimiz sağlıklı olmadığı gerekçesi ile geri gönderilmiştir. İhraç ettiğimiz ülkeler Türkiye’den giden sebze ve meyveyi zehirli diyerek geri gönderirken bizler bu gıdaları afiyetle yiyoruz. Star TV’nin yaptığı pazar araştırmalarında 10 üründen 7 tanesinin zirai ilaçlar nedeniyle zehirli ve sağlığı tehtid eden unsur içerdiği ortaya çıkmıştır. 9 Nisan Pazartesi günü yayınlanan haber programında yapılan açıklamalar bunlar. Ürkütücü boyutlarda bir gıda zehirlemesi ile karşı karşıya olduğumuz açıkça belirtiliyor. Bu ilaçlı gıdalar sağlığımızı tehtid eden büyük bir alarmdır. Sağlıklı beslenelim derken zehirleniyoruz adeta.

Star TV haber programına telefon bağlantısı ile katılan Gıda ve Kontrol Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol aslında Türkiye’de iyi bir gıda denetlemesi yapıldığını iddia etti. Sebze meyve denetimi için halden, pazarlardan, piyasan farklı örnekler alınır ve laboratuvarlarda test edilir. Son 10 yılda zirai ilaç kullanımı azalmıştır diyen Erol, bahsedilen 10 örnek küçük bir örnektir ve yetersizdir şeklinde açıklama yaptı. Fakat Avrupa’dan sağlıklı olmadığı için geri gönderilen sebze ve meyveler hakkında bir açıklama yapılmadı. Yetkililerin bu yapılan açıklama ne kadar yeterlidir bilemeyiz.

Peki biz vatandaşlar zehirli gıda tehtidi için ne yapabiliriz. Hergün zirai ilaç kalıntıları nedeniyle zehir saçan sebze meyveleri yemeye devammı edeceğiz. Yetkililerin bu konuyu daha çok araştırıp üzerine gitmesini dilemek bizim zehir yememize engel olacak mı. Sizlere bu konuda bir tavsiyem var. Sebze meyvelerinizi yemeden önce sirkeli suda bekletmeniz. Sirkenin dezenfekte edici etkisi zirai ilaç kalıntılarını büyük ölçüde arındıracaktır. Derin bir kap içerisine su ve sirke koyup sebze ve meyvelerinizi bu suda bekleterek daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Sağlıklı gıda yemek öyle önemlidir ki, zira kanser hastalığının günümüzde bu kadar yaygın hale gelmesinin başlıca sebei yediklerimizdir. Sağlıklı beslenerek hastalıklardan korunmak mümkündür.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *