sık banyo yapmanın zararları

SIK YIKANMAK SAĞLIKLI DEĞİL

“Temizlik imandan gelir” sözü çok doğrudur fakat galiba bunu da abartmamak gerekiyor. Evet sık duş almak, yıkanmak tertemiz bir insan davranışıdır. Ama hergün yıkanmanın sağlıklı olmadığını söyleyen uzmanlar, sık yıkanmanın bazen takıntı ve bir hastalık haline gelebileceğini vurguluyor. Hekimler, sık yıkanmanın yarattığı sorunu şöyle özetliyor…

Sık yıkanma, cildin asit-baz dengesini olumsuz etkileyerek, bir çok katmandan oluşan cildimizin en üst tabakasını değişime uğratıyor ve böylece deri, nem kaybına uğrayarak, zararlı maddelerin içeriye nüfuz etmesini engelleyemez hale geliyor. Normal cilt tipine sahip olan insanlarda bu nem kaybı bir gün içinde kapanabiliyor. Nem kaybı ise kuru ve hassas cilt tipinde egzama gibi hastalıkların görülmesine yol açıyor. Cildiniz ve saçlarınız sık yıkanma sonucu kurur ve deride pul pul dökülmeler, saçlarda kırılmalar ortaya çıkar.

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için önerilen ise haftada en fazla 2- 3 duş almak. Hatta banyo daha da etkili olduğu için haftada sadece bir kez yapılmalı. İstenmeyen kokular içinse silinmek en iyi çözüm olarak gösteriliyor.

Uzmanlar, insanların bu konuda bilinçlenmelerini istiyor ve cildin beden sağlığıyla olduğu kadar ruh sağlıyla da yakından ilişkili olduğunu belirtiyor. Buna örnek olarak da bazı cilt hastalıklarının stres yüzünden daha da ağırlaşması gösteriliyor.

Uzmanların açıklamalarında da gördüğümüz gibi herşeyi ölçülü ve abartmadan yapmalıyız. Sık yıkanmayı takıntı haline getirmeyip haftada 2 yada 3 kez yıkandığımızda da temiz bir insan olduğumuzu düşünmek en iyisi olacak galiba ne dersiniz? Sağlıklı ve tertemiz günler dilerim..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *