şizofreni belirtileri

ŞİZOFRENİ NEDİR, NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Şizofreni Nedir:

Şizofreni, genellikle genç yaşta başlayan, kişinin kişiler arası gerçeklerden ve dış dünya gerçeklerinden uzaklaşarak içe kapanık kendi özgü bir dünyada algılamada, düşünüş ve davranışlarda çok önemli bozuklukların oraya çıktığı, ağır bir beyin hastalığıdır. Şizofreni çoğunlukla 15-25 yaşları arasında başlar.

Şizofreni Belirtileri:

* Hastanın saldırganlaşması
* Çevreye zarar vermesi
* Bağırması
* Olmayan sesleri duyması
* Yakınlarının kendine zarar vereceğini düşünmesi
* Oturduğu evin kapılarını ve camlarını sıkı sıkı kapatarak hiç açmaması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Daha Hafif durumlarda ise şu belirtiler ortaya çıkar:

* Hastanın içe kapanması
* Kimseyle konuşmak istememesi
* Kalabalıktan uzak durması gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Şizofreni Nedenleri:

Şizofreni gelişiminde genetiğin büyük rolü olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü hastalık bazı ailelerde kalıtsaldır. Yakın bir akrabasında şizofreni veya depresyon veya bipolar bozukluk gibi başka bir ruh sağlığı sorunu olan kişilerde şizofreni gelişmesi riski genel toplumdan daha yüksektir. Fakat genetik tek neden değildir. Örneğin tek yumurta ikizleri tıpatıp aynı genlere sahip olduğu halde, birinde şizofreni varsa, diğer ikizde de olma ihtimali sadece yüzde ellidir.

Şizofreni, beyinde dopamin veya seratonin gibi nörotransmiter denen kimyasal maddelerin dengesinde bozulma (artma veya azalma) nedeniyle oluşabilir. Beyin, nöron adı verilen bir çok beyin hücresinden oluşur. Nörotransmiterler bir beyin hücresinden ötekine sinyaller veya mesajlar iletir. Beynin düzgün işleyişi için mesajların doğru biçimde gönderilmesi gerekir. Nörotransmiterlerin azalması veya artması, beyin işleyişinde sorunlara yol açabilir.

Şizofreni oluşumunda çevresel faktörlerde neden olabilir. Bebeklerde oksijen eksikliğine yol açan zor bir doğum veya hamilelik sırasında viral enfeksiyon gibi komplikasyonlar şizofreni gelişmesi riskini arttırabilir. Diğer çevresel etmenler, örneğin taşınma, iş kaybı gibi stresler veya madde kullanımı, şizofreninin ilk belirtilerini tetikleyebilir.

Şizofreni Tedavisi:

Şizofreni antipsikotik ilaçlarla tedavi edilmektedir. Antipsikotik ilaçlar ile tedavi edilemeyen vakalarda 1938 yılından beri varlığını sürdüren elektrokonvulsif terapi denilen ve halk arasında şok tedavisi olarak bilinen bir yöntem de tedaviye ilave edilebilmektedir. Bunların dışında şizofreniye özgü destekleyici psikoterapi denilen uygulamalar da şizofreninin tedavisinde kullanılmaktadır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *