soğuk suyla yıkanarak genç kalın

SOĞUK SU İLE YIKANMANIN FAYDALARI NELERDİR

Prof. Dr. Ahmet Maranki’ nin açıkladığı bu konu oldukça ilgi çekici aslında. Bizler genellikle sıcak su ile banyo yaparız. Bizi rahatlattığını söyleriz. Aslında sıcak suyun bizi gevşetmesi ve rahatlatması çokta iyi değilmiş. Ahmet Maranki’ye kulak verdiğimizde O’ na hak vereceksiniz. Bir örnek veriyor ve diyor ki; buzdolabındaki eti düşünün. Sıcaklık etin bozulmasına neden olur, ancak soğuk buzdolabında taze ve diri kalabilir. Aslında insan da böyledir diyor ve ekliyor, sıcak su enerjinizi alır ve öldürür. Soğuk su ise tam tersine canlandırır, hayata döndürür.

Şimdi ayy soğuk suyla nasıl yıkanırız diyorsunuz biliyorum. Ama bakım Maranki ne diyor; her zamanki gibi sıcakla başlayabilirsiniz böylece deri üzerindeki kirler giderilmiş ve gözenekler açılmış olacaktır daha sonra yavaşça, aşamalı olarak ılığa ve oradan da vücudunuzu alıştırarak soğuğa geçebilirsiniz.Birden buz gibi su ile yıkanmakta olmaz. Soğuk su ile banyo, damarların gerilmesini ve gücünün artmasını sağlar aynı zamanda vücut içerisindeki kan akışını hızlandırır, kalp atışı ve solunum artar, kalp daha güçlü çalışır. Yüksek ateşi düşürmek için soğuk su kullanılır. Vücudun zedelenmiş bölümlerinde meydana gelebilecek şişlikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır.

Soğuk suya alışık olanlar şok tedavisi olarak anılan metodu deneyebilirler buna göre sıcak sudan, soğuk suya geçmek suretiyle vücudun kan dolaşımı hızlandırılmış olur. Bu uygulama özellikle Rusya’da Banya olarak adlandırılan SPA merkezlerinde yapılmaktadır buna göre 80°C olan ahşap bir odada belli bir süre bekledikten sonra çıkışta soğuk su ile yıkanıyor ve belli bir süre bekliyorsunuz.

Hastalığı bulunanlar, özel duruma sahip olanlar öncelikle doktoruna danışmalıdır. Kimi hastalıklarda soğuk su, kimi hastalıklarda ise sıcak su yararlı olabilmektedir.

Ayakları Soğuk Su İle Yıkamak:

Peygamberimizinde sünneti olan ayakları soğuk su ile yıkamakta oldukça faydalı bir uygulama olacaktır. Özellikle sıcak su ile banyo yapıldığında ve uzun müddet banyoda kalındığında kanın ayaklarda, bacaklarda çoğalması ve beyne giden kanın azalması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ayaklara soğuk su dökmek, kanın beyne daha fazla gitmesine neden olacaktır. Bu da kişinin rahatlamasına ve eğer baş ağrısı oluşmuşsa onunda yok olmasına neden olabilecektir. Eğer hala soğuk su ile yıkanmakta zorlanıyorsanız ve bir türlü adapte olamıyorsanız en azından ılık su ile yıkanmayı deneyebilirsiniz.

İçme Suyu Olarak Ilık Suyu Tercih Ediniz:

Yıkanırken soğuk su yazımızda da okuduğumuz gibi oldukça faydalıdır. Fakat su içerken çok soğuk suyu tercih etmemek gerekir. Çok soğuk su içilmemelidir, çünkü dişlere zarar verir, sesi kısar ve öksürüğü artırır. Soğuk suyu devamlı içmek, burun kanaması, nezle ve göğüs ağrıları meydana getirir. Normal sıcaklıkta su içmek hazmı kolaylaştırır, boşaltımı kolaylaştırır, soğuk su ise kabız yapabilir, boşaltımı geciktirebilir. www.kadinlariz.com
kaynak: www.maranki.com sorularınız için info@maranki.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *