su içmenin faydaları

SU İÇMENİN FAYDALARI
Günlük yaşamımızda ihmal etmememiz gereken en önemli madde su’dur . Sağlığımızın korunması ve canlılığın sürdürülebilmesi için gerekli en önemli maddedir.

-Vücudumuzun % 55-75′ lik kısmını oluşturur.

-Su; metabolizmanın düzenlenmesinde ve vücudumuzdaki tüm reaksiyonlarda görevlidir.

– Gün boyu içeceğimiz 2 lt su, enerji oluşumunu artırır ve zayıflamaya yardımcı olur,

-Besin maddeleri, oksijeni… taşıyarak organ ve dokuları korur.

-Aç karnına içtiğimiz su; organizmayı zararlı toksin maddelerden arındırır.

-İmmün sisteminin, görevini yapabilmesi için su gereklidir.

– Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmamızda yardımcıdır.
Cildimizin; nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde su rol oynar.

-Günümüzde bayanların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşumunun önlenmesinde de su yine ilk sırayı alır.

Emzikli kadınlarda; süt üretimini artıran en önemli sıvı sudur.

– Özellikle kalori oranları yüksek hazır meyve suları, gaz yapan asitli içecekler yerine su tercih edilmelidir.

Hamilelikte; suyun önemi daha da artar. Bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz sıvı alımı ile amnion miktarı azalacağından, suya gereksinim artar.

Sıcak havalarda; vücut sıcaklığını düzenleyici olarak çalışır. Dikkat edeceğimiz nokta, yazın içtiğimiz su miktarını artırma gerekliliğidir. Bedenimiz ısındıkça terler ve su kaybeder. Bunun için su seviyesini yeterli düzeye getirmemiz gerekir. Vücut, suyu aktif olarak kullanır, depolayamaz. Bu sebeple susuzluğa dayanamayız. Vücudumuzun hiç su içmeden dayanabileceği maximum süre en uygun şartlarda 7 gündür.

Sporcularda; su kaybeden vücut, yeterli sıvıyı yerine koyamıyorsa; buna tepki göstererek metabolizmamızı yavaşlatır. Suyun atımını engellemeye çalışır. Özellikle spor sonrası, ter ile atılan suyun yerine gelmesi için ; egzersiz ve yarıştan 15 dk önce 1-1.5 bardak, egzersiz ve yarış sırasında her 10-15 dakikada bir 1/2 bardak su içilmesi gereklidir. Nasıl her şeyin fazlası zararlıysa; aşırı su içtiğimizde de bedenin atmakta zorlandığı su tutularak ödemler oluşur. Bir seferde çok fazla su içilmesi ile böbrekler zarar görebilir

Kısaca; 10-12 bardak suyu, gün içine dağıtarak için.Su içmek için susamayı beklemeyin.

Unutmayın; vücudumuzun, hissettiğimizden çok daha fazla suya ihtiyacı var.Her öğünden 15 dk önce 1-2 bardak su için ki; 20 dakikada doygunluk mesajı alan beynimizde, bu hissin oluşumunu hızlandırın. Hiçbir sıvı içeceğin suyun yerini tam anlamıyla tutmadığını unutmayın…
kaynak:netten alıntı

 


 

3 Comments

 • nihal
  30 Aralık 2010 | Permalink |

  Merhabalar, ben 4 aylık hamileyim. Sizinde bahsettiğiniz gibi bu dönemde ve doğum sonrası emzirme döneminde su içmenin önemiçok büyük. hangi suyu içmemi önerirsiniz?

 • admin
  30 Aralık 2010 | Permalink |

  Merhaba sağlıklı su içmek gerçekten sağlığımız için çok önemlidir. Aslında her insan için mühim fakat hamilelik döneminde iki kat daha hassas olmak gerekiyor. Eğer su arıtma cihazınız varsa bu en sağlıklısı diye düşünüyorum. Fakat bu imkanınız yoksa hazır şişe suyu içmeniz gerekir.

 • Nihal
  13 Ocak 2011 | Permalink |

  Sanırım ben suyumu buldum. Videoda anlatılan ve bahsedilen değerlerin birebir örtüştüğü en sağlam marka Saka Su. Hatta şöyle deniyor Saka su için, A grubu markalar arasında 8,22 lik yüksek PH ve yüksek kalsiyum ve yüksek magnezyum seviyesi ile sodyum diyetine uygun olan sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan mineral düzeyi dengeli ve önemli bir sudur. Doğal mineralli su olarak kaynağından hiçbir işleme tabi tutulmadan şişelenmekte ve doğanın sunduğu kaynağında var olan yüksek mineral yapısı en doğal hali ile tüketiciye ulaştırmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *