taban çökmesi nedir

TABAN ÇÖKMESİ DÜZ TABANLIK VE TEDAVİSİ
Taban Çökmesi Nedir:
Bir televizyon programında Doktor Feridun Kunak taban çökmesi ve düz tabanlık konusunda bilgiler verdi. Taban çökmesi ayak içindeki kasların zayıflaması ve incelmesidir. Eğer tabanlık kullanıyorsanız bu tabanlığın ayak ölçünüze uygun olarak yapılması ve eğer mümkünse silikon değil, deri olmasını tercih edin.

Çocuklarda Taban Çökmesi:
Doğan her çocuk düz taban olarak dünyaya gelir. Zamanla çocuğun ayak yapısı geliştikçe ayaktaki oyuntu ortaya çıkar ve düzelir. Çocukların ayak şeklinin düzgün gelişmesi için parmak ucunda yürümesine izin verin, zaman zaman çıplak ayakla yürütün. Bunun yanında bazı çocuklar büyürken bu düz tabanlık düzelmez ve taban çökmesi ortaya çıkmaya başlar. Böyle bir durumda hiç zaman kaybetmeden hemen doktora gitmek gerekir

Çocuklardaki taban çökmesinin tedavisi vardır. eğer ihmal edilmezse ve 18 yaşına kadar gerkli tedavileri yapılırsa çocuklarda kesin iyileşme olur diyen dr. kunak çocukların bu konuda nasıl ve neler yapması gerektiğinide söyledi. buna göre eğer çocuklarınızda taban çökmesi varsa yapılması gerekenler:

* Çocuklarınızı bol bol parmak ucunda yürütün.

* Kimi zaman yalın ayakla yürümesini sağalayın.

* Ayak bilklerini ve ayak parmalarını çalıştırıcı basit ayak hareketleri yaptırın.

* Yere bir peçete yada misket gibi cisimler koyun ve çocuğunuzun bu cisimleri ayak parmaklarıyla kavrayarak yerden almasını sağlayın.

* Ayağının altına küçük yumuşak bir top koyun ve ayağı ile bu topu ileri geri yuvarlayarak ayak kaslarının çalışmasını sağlayın.

* Bebeklerinizin ayak kaslarının güçlenmesi için ellerinden tutarak ,yumuşak bir zemin üzerinde zıplatın . Bu hareket onun ayak kaslarının daha küçük yaşlardan itibaren güçlenmesini sağlayacaktır.

Eğer, çocuğunuzda bu tip ayak sorunları varsa ,büyüyünce geçer diyerek ihmal etmeyin ve mutlaka gerekli tedavileri yaptırın.

Taban Çökmesi olduğu nasıl anlaşılır:
* Ayağımızda taban çökmesi olup olmadığının evde kendi kendinize test edebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını dr. Feridun kunak şöyle anlatıyor:

* Ayağınızı tamamen ıslatın. Islak ıslak temiz beyaz bir kağıdın üzerine basın ve ayak izinizin çıkmasını sağlayın.

* Eğer ayak izinizde orta kısımda içeriye doğru hafif bir girinti varsa ayağınız normal demektir. Yok değilse, yani ayak iziniz tam olarak çıkıyorsa yada çok az bir kısmının izi çıkıyorsa ayağınızda bir problem olabilir. Hemen ilgili doktora görünün.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *