tansiyon düşüklüğü

TANSİYON DÜŞÜKLÜĞÜ NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİR NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Tansiyon Düşüklüğü Nedir:

Tıp dilinde hipotansiyon olarak adlandırılan düşük tansiyon, kan basıncının düşük olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Yüksek tansiyona oranla düşük tansiyon daha az görülür. Yüksek tansiyon daha tehlikeli ve riskli iken düşük tansiyon tehlikeli değildir. Hatta düşük tansiyon hastalarının daha uzun yaşadığına dair bulgular vardır. Ayrıca düşük tansiyon hastaları kalp-damar ve böbrek hastalıklarına daha nadir yakalanırlar.

Tansiyon düşüklüğü genelde 25-30 yaş grubunda görülür.Tansiyon düşüklüğü erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülüyor. Düşük tansiyonun en sık rastlanan şekli ortostatik hipotansiyondur. Kişinin oturur veya yatar durumda iken nomal düzeylerde olan tansiyonunun, ayağa kalkılınca düşmesi halidir. Bu durumda bir süre için beyine daha az kan gideceği için geçici olarak denge ve şuur bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıvı kayıpları sırasında daha sık görülen bu durum sıvı açığının kapatılmasına rağmen devam ediyorsa veya yüksek tansiyon tedavisi altında olanlarda görülüyorsa bir doktora başvurmak gerekecektir.

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri:

* Su ve kan kaybı,
* beslenme bozuklukları,
* kalp yetmezliği,
* idrar söktürücü ilaçların fazla alınması,
* ateşli durumlarda kan basıncının düşebileceğini kaydetti.

Tansiyon düşüklüğünün Belirtileri:

* Baş dönmesi,
* göz kararması,
* halsizlik,
* kalp çarpıntısı,
* yorgunluk,
* uyku hali,
* görme bozuklukları başlıca nedenleridir.

Düşük tansiyon tedavisi:

Düşük tansiyonun tedavisinde hastalığa yol açan sebebe bağlı olarak belli bir programın uygulanacağını kaydetti. Tansiyonu düşük olanlar gıdalarına dikkat etmeli, aşırı sıcak ve yorgunluktan uzak durmalıdır. Tansiyon düşünce içilen tuzlu ayranın geçici bir çözüm sağlayacağını, tansiyonu düşen kişilerin hekime başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *