tavuktaki tehlike antibiyotik

TAVUK ZARARLI MI TAVUK ETİNDEKİ ANTİBİYOTİK SAĞLIĞIMIZI TEHTİD EDİYOR

Son günlerde sık sık gündeme gelen tavuktaki tehlike nedir konusunu araştırdık. Yıllardır beyaz et çok sağlıklıdır, bol bol tavuk yiyin diyen uzmanlar şimdi tavuğun sağlığımıza zararlı olabileceğini söylüyor. Peki tavuk nasıl zarar veriyor. Tavuktaki tehlike nedir. Tavuğun zararlı olmasının nedeni nedir. Bakın uzmanlar bu konuyu nasıl açıklıyor.

Daha yumurtadan çıkar çıkmaz civcive antibiyotik veriliyor. Bunun nedeni tavuğun kemikleri gelişmeden sadece et yapması içindir. Tavuklar tarladaki patatesler gibi hiç kıpırdamadan yetiştiriliyor. Bıraksanız bile kıpırdayamıyorlar. Elinize aldığınızda kemikleri kırılıyor. Kısa sürede kilo alan büyüyen tavuklardan üreticiler daha çok para kazanabilsinler diye bizler kansere bile neden olabilen tavuğu sağlıklıdır diyerek alıp yiyoruz.

Kümes hayvanları kesildikten sonra tüy ve telekleri atılmıyor, yeme dönüştürülüyor ve gübre veya kümes hayvanları, domuz ve balıklar için yem olarak kullanılıyor. Buna “tüy yem” adı veriliyor. Tavuğun tüylerinde tıpkı insan tırnağında olduğu gibi vücuda giren kimyasal maddeler belirlenebiliyor. Bu tüy yemlerde, kinolon sınıfından antibiyotikler bulunduğu tespit edildi. Oysa bu antibiyotiğin dirençli mikropların gelişimine yol açması sebebiyle 2005 senesinden beri hayvancılıkta kullanılması yasak. Amerika’ da antibiyotiğe dirençli mikroplar yüzünden ölenlerin sayısı AİDS’ ten ölenlerin sayısından daha fazladır.

Antibiyotikler tavuklara enfeksiyon tedavisi için değil daha çabuk büyümeleri için veriliyor. Biz bu ilaçlı tavukları yediğimizde tabiki ilacın etkisi bize de geçmiş oluyor. Hergün yeni bir gıda tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz günümüzde artık hangi gıdalarla besleneceğimiz bilemez olduk doğrusu. Tavuk etinin bu denli zararlı olduğunu duyduktan sonra sanırım artık tavuk etide yiyemeyeceğiz. Denetimlerin artırılarak bu uygulamaya dur denmesi ve tavuğun sofralarımıza geri dönmesi dileğiyle..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *