topuk dikeniTOPUK DİKENİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


1- Topuk dikeni Nedenleri:

Zorlanmalar sonucunda, ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapıştığı yerde minik yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Zaman içinde bu bölge kireçlenir ve dikenimsi bir görünüm alır. Ağrıya neden olan bu dikenimsi çıkıntı değildir, bu sadece bir sonuçtur. Dokularda meydana gelen zedelenmeler, dokuların sertleşip kısalmalarına neden olurlar. Tekrarlayan zorlanmalar yeniden yırtılmalara, ödem ve ağrıya neden olur.

2-Topuk dikeni olan hastaların şikayetleri nelerdir:

Bu hastalar özellikle sabahları yere bastıklarında topuklarında ağrı hissederler, bir süre yürüyünce ağrı azalır, ancak uzun süre ayakta kalınca ve çok yürüyünce ağrı tekrar şiddetlenir. Ağrı oldukça inatçıdır ve yıllar boyunca devam edebilir.

3-Topuk dikeni kimlerde görülür:

Kilolu, ayak tabanındaki kaviste düşüklük veya aşırı kavislenme olan kişilerde, uzun süre ayakta kalmayı ve yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, zorlayıcı sportif aktivite yapanlarda daha sık görülür.

4-Tedavisi nasıl yapılmaktadır:
Tedavide değişik yöntemler var. Tedaviye dirençli bir hastalıktır.

-Öncelikle hastaya ayak kavisini destekleyen uygun tabanlık veriyoruz. Topuk bölgesine verilen ortası delik yumuşak yastıklardan daha etkili.

-Kortizon iğnesi oldukça sık başvurulan bir yoldur. Ancak steroidli ilaçların yan etkileri, enjeksiyonun ağrılı olması, tedavide yeterli olmaması nedeniyle farklı yöntemler de uyguluyoruz.

-Şu anda en etkin tedavi lazer terapisidir. Lazer terapisi hem kullanımı kolay hem de komplikasyonu ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Tedavi etkisini kısa süre içinde gösteriyor. Beraberinde özel egzersizler veriyoruz, düzenli yapılması oldukça önemli. Tedavi 10-15 seans sürüyor. Ağrılı noktalara cilt üzerinden lazer uyguluyoruz. Tedavi esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor.

-Belirli ayak ve bacak kaslarını germe ve güçlendirme egzersizleri de oldukça fayda sağlıyor.

5- Tekrarlama olasılığı var mıdır
:
Bir kez tedavi olduktan sonra, düzenli egzersiz yapılması uygun ayakkabı giyilmesi ve aşırı zorlamaktan kaçınılması halinde tekrarlama olasılığı düşüktür.

6-LAZER terapisi nedir:
Tedavide kullandığımız düşük enerjili lazer ışınları cilt ve altındaki dokuya penetre olarak hücreler tarafından alınır ve enerjiye dönüştürülür. Böylece hücrenin iyileştirici aktivitesi artar.

Lazer ışığının etkileri:-Hücre metabolizmasını artırıyor.
-O bölgedeki kan dolaşımını iyileştiriyor.
-Kollajen ve kas dokusunda gelişme sağlıyor.
-Akut ve kronik ağrıyı iyileştiriyor.
-O bölgedeki ödem ve iltihaplanmayı azaltıyor
-Doku tamiri ve yara iyileşmesinin uyarılmasını sağlıyor.
-Bağışıklık sistemi uyarılıyor.
-Sinir fonksiyonlarını uyarıyor.

Sonuç olarak daha hızlı iyileşme, ağrı, şişme ve iltihaplanma sürecinde azalmaya neden oluyor. Bu yöntem, alternatif terapileri, ağrılı ve zor cerrahi işlemleri, kuvvetli yan etkili ilaç tedavilerini gereksiz kılıyor.

HÜSEYİN ERMİŞ TOPUK DİKENİ İÇİN BİTKİSEL KÜRLER

Topuk dikeni rahatsızlığı olan sabah kalktığında yakları üzerine bsamayan ağrılar çeken kişiler için ünlü aktar Hüseyin Ermiş 18 Temmuz 2010 tarihinde kanal 7 ekranlarında yayınlanmakta olan Serdemin Mutfağı programında şifalı bitkiler ile hazırlanan bitkisel kürler verdi. Topuk dikeni hastalığı için faydalı bitkileri anlattı ve nasıl kullanılacağını açıkladı.

GEREKLİ MALZEMELER :

* 2 avuç söğüt kabuğu,
* 1 avuç ısırgan otu,
* 1 avuç meyan kökü,
* su,

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ:
Ayak bileklerimiz suyun içinde kalacak kadar suyu hazırlayalım. Yukarıda sayılan malzemeleri suyun içine atarak kaynatalım. Elde ettiğimiz suyu, geniş bir leğene alalım. Dayanabildiğiniz sıcaklıkta olmalıdır. Dik olarak oturun, ayaklarınızı suyun içerine koyun. 30-40 dakika bekleyin. Ayaklarınızı sudan çıkarttıktan sonra kurulayın. Topuk dikeni olan bölgeye, isveç iksiri ve aynısafa kremini karıştırıp masaj yaparak sürün. 10 dakika kadar masaj yaptıktan sonra aynı karışımı yine masaj yaptığınız bölgeye yedirmeden sürün. Üzerini streç filmle sarıp çorabınızı giyin. En az 3 hafta uyguladıktan sonra şifa bulucaksınız.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *