ultrason nerelerde kullanılır

ULTRASON NEDİR ULTRASON HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR ULTRASONUN ZARARLARI VAR MIDIR

Ultrason pekçok hastalık için, hastalığın teşhisinde kullanılan bir görüntüleme tekniğidir. Ultrason özellikle gebelikte bebeğin gelişimini görüntülemek için büyük önem taşır. Ailelerin hem bebeğin sağlığı hakkında bilgi alma hemde bebeğin cinsiyetini öğrenme konusunda sıkça başvurduğu bir görüntüleme tekniğidir. Peki ultrason nedir, nasıl çalışır, ultrasonun zararları var mıdır öğrenmek istermisiniz. Şimdi ultrason hakkında öğrenmek istediklerinizi açıklayalım.

ULTRASON NEDİR

Ultrason, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır. Ultrason ses dalgalarından faydalanarak görüntüleme sağlayabilen bir yöntemdir. Ultrasonun çalışma prensibi ses dalgalarının farklı doku ve organlardan farklı şekilde yansıması özelliğine dayanır. Tıbbın sadece kadın hastalıkları ve doğum dalında değil hemen hemen bütün branşlarında kullanılan çok faydalı bir görüntüleme yöntemidir.

ULTRASON NERELERDE KULLANILIR

* Hamilelik boyunca çoçuğun gelişimi ve sağlık takibi,
* Boyun incelemesi (özellikle tiroid bezi hastalıkları)
* Karaciğer hastalıkları,
* Safra kesesi taşı ve hastalıkları,
* Böbrek taşı ve hastalıkları,
* İdrar torbası hastalıklarında,
* Kadın üreme sistemi hastalıklarında,
* Erkek üreme sistemi hastalıklarında (prostat, penis skrotum),
* Bazı kanser türleri taraması,
* İnfeksiyon teşhisi,
* Kalp incelemesi.

ULTRASONUN ZARARLARI

Ultrason röntgen gibi X ışınları içermediğinden zararlı değildir. Kolay yapılabilen sağlıklı bir yöntemdir. Ses dalgaları kullanılarak işlem yapar. Ancak çok küçük bir ihtimalde olsa şu zararları verdiği tesbit edilmiştir.

1-Çocukluk çağı kanserlerinde artışa,
2-Disleksi (okumayı öğrenmede gecikme) riskinde artışa,
3-Solaklık oranında artışa,
4-Ortalama konuşmaya başlama süresinde uzamaya,
5-Ortalama doğum tartısında azalmaya neden olmaktadır.

ULTRASON NASIL ÇALIŞIR

Bölgenin üzerine ya da prob üzerine sürülen jel vasıtasıyla probun hem daha iyi görüntü elde etmesi hem de bölge üzerinde daha kolay gezdirilmesi sağlanır. Problar incelenen bölgeye ultrasonik (sesötesi, yani insan kulağının duyabileceği seslerden çok daha yüksek frekanslı) ses dalgaları yollarlar. Bu ses dalgaları dokular arasından geçerek derinlere kadar ilerler.

Dokunun özelliklerine göre ses dalgalarının ilerlediği derinlik farklıdır. Ses dalgası ilerleyebileceği en uç noktaya çarptığında geri döner. Bu dönüş ultrasonun anabiriminde algılanır ve buraya geri dönen ses dalgaları topluca işlenerek eşzamanlı bir görüntü ortaya çıkar, bu da monitörde izlenir. Bu görüntüye ultrason görüntüsü adı verilir. Ultrason sabit görüntüsü printer vasıtasıyla kağıda aktarılabilir, ya da tüm eşzamanlı görüntüler bilgisayar veya video gibi kayıt sistemlerine aktarılabilir.www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *