üre hastalığı

ÜRE NEDİR, ÜRE YÜKSELMESİ NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Üre hastalığını duyarız fakat çoğumuz ne anlama gelir, neden olur ve nasıl tedavi edilir bilmeyiz. Uzman doktorların açıkladığı bilgileri sizinle paylaşalım ve hep birlikte üre nedir, üre nedenleri, üre belirtileri, üre tedavisi hakkında bilgi alalım.

Üre Nedir :

Yediklerimiz ve içtiklerimiz ile vücudumuza vitamin ve madensel tuzlar girmektedir. Vücudumuza yediklerimizle birlikte giren azotlu maddenin yanması ile üre oluşur. Bu üre idrar yolu ile vücuttan atılır. Vücuttan atılamaması durumunda ortaya çıkan hastalığa üre yada tıp dilindeki ismiyle üremi denir.Üre kanda birikir ve üremi hastalığına sebebiyet verir. Üreyi vücudumuzdan uzaklaştırmamız gerekir. Eğer vücuttan atamazsan tıpkı atık maddelerin çevreye verdiği zarar gibi üre de bedenimize zarar verir. Eğer üre idrar ile uzaklaştırılamaz ise böbrekler iflas eder ve kişi hayati fonksiyonlarını kaybeder.

Ürenin Yükselmesinin Nedenleri:

Üre yükselmesi ile böbrekler arasında doğrudan bir ilişki vardır. Böbreklerde süzme işlemi ne kadar az olursa üre miktarı o kadar artar. Bir kişinin bedeninde aşırı su kaybı varsa kişi böbreklerindeki üreyi dışarı atmak için yeterince su bulamayacaktır. Bu da üre miktarının artmasına ve kişinin bundan oldukça zarar görmesine neden olacaktır. Eğer böbreklerde dokularında ezilme varsa böbrek yine süzme işlemi yapamayacak ve üreyi atamayacaktır. Böylelikle böbrekler iflas edecektir. Bazı durumlarda böbrek de sorun olmaz idrar kanallarında sorunlar meydana gelir. Böbrekten sonraki kısımlarda büzüşme yada ur gibi bir yapı varsa üre atılamaz ve sağlık sorunları baş gösterir.

Üre Hastalığının Belirtileri:

Çeşitli vücut salgılarında ürenin bulunması istenmeyen sonuçlar doğurur. Tükürükle salgılanan üre, ağızda kötü bir tada ve kötü soluk kokusuna yol açar, çünkü, burada üre, mikro-organizmalar tarafından amonyak’a yıkılır. Mide sıvısıyla salgılandığında, yıkım ürünleri ülserleşmeye ve mide iç yüzünün kanamasına neden olduğundan, kusma ve bulantıya neden olur. Diğer üremi belirtileri, baş ağrısı, baş dönmesi, geçirilmeyen hıçkırır ve ağır şekillerinde de, böbrekm yetmezliği sonucu ortaya çıkan çırpınmalar ve komadır.

Üre Hastalığının Tedavisi :

Üremi hastalığının nedeni ile tedavisi arasında bir ilişki muhakkak vardır. İlk olarak neden saptanmalı ve ürenin neden atılamadığı anlaşıldıktan sonra sorun alana müdahale edilmelidir. Bitkisel tedavi yöntemleri üzerinde durulabilir. Bol bol su içmekte ürenin atılması için önemlidir.

Üre Hastalığının Bitkisel Tedavisi:
Üre hastalığı için kullanılan ilaçların yanı sıra şifalı bitkiler de alternatif olarak çok fayda sağlamaktadır. Özellikle kiraz sapı üre hastalığına çok iyi gelir.

Üreye iyi gelen bitkiler:

* Kiraz sapı,
* Ayrık otu,
* Vişne,
* Nar,
* Elma

Hazırlanış Şekli:

Birer avuç kiraz sapı ile ayrık otu yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvıdan, yarı oranında içme suyuna karıştırılarak günde üç bardak ısıtılarak içilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen vişne suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi nar suyu, hastaya bol bol içirtilir. Tedavi süresince sıkılarak elde edilen ekşi elma suyu, hastaya bol bol içirtilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *