gebelikte beslenme

GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR

Hamilelik döneminde beslenme hem anne hemde bebek açısından çok önemlidir. Anne sağlıklı beslenirse hem kilo almaz hemde bebeğini iyi besleyerek sağlıklı bir doğum yapar. Gebelik döneminde diyetimize dikkat etmezsek bebeğe değil kendimize aldığımız kiloları doğum sonrası vermek çok zor olacaktır. Ayrıca menepoz döneminde kemik erimesi şikayetimiz olmaması için hamilelik döneminde alınacak kalsiyumun çok büyük önemi vardır. Bu nedenle hamilelik döneminde kalsiyum hem bebk hemde anne için en önemli gıdadır. Kalsiyum dendiğinde ilk akla gelen süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal gıdalardır. Bunun yanında sebze meyve tüketimide öenmlidir. Dikkat etmemiz gereken konu ise çok fazla karbonhidrat yani ekmek ve hamur işleri yenmemeli. Çok yağlı yiyeceklerden de uzak durulmalı.

Hamilelikte Beslenme:

– Hamilelikte toplam 10 -14 kilo arasında, kilo alınmalıdır. Gebeliğin ilk yarısında anne de 3–4 kg lık bir artış olur. Gebelik sırasında fazla kilo alanlar tansiyon yüksekliği ile karşı karşıya gelebilirler. Burada en nemli unsur gebeliğin 20.haftasından (4,5 ay) itibaren haftada 400–500 gr alınmalıdır. Eğer fazlaysa karbonhidratlar(özellike ekmek tatlı şeker) kısılmalıdır. Gebelikde protein ve kalsiyum ihtiyacı % 30 oranda artar.(yoğurt süt peynir fasülye mercimek yumurta)Dolayısıyla soframızdan bunları eksik etmemiz gerekir.

– Hamileliğin ikinci yarısında annenin demir ve folik asit ihtiyacı artar. Dolayısıyla doktor kontrolü altında demir ve folik asit kullanılmaya başlanmalıdır.

– Süt içme alışkanlığınız yok ise, dışarıdan, kalsiyum desteği alınabilir. Gebelikde hazımsızlık şişkinlik ve yanmalar olabilir. Dolayısıyla gaz yapıcı besinler az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca reflü(yemeğin ağıza gelmesi) olmaması içinse öne eğilmemeli ve yatmamalıdır.

– Hamile bir kadın, ayrıca bol lifli besinler tercih etmeli (meyve sebze kepekli ekmek) hatta yoğurdun içine, bir kaşık kepek koyabilir. Su tüketimi çok önemlidir. En az 2 litre su tüketmelidir.

– Ödem ve tansiyon yüksekliği yoksa, tuz kısıtlaması yoktur. Burada iyotlu tuz kullanmaya dikkat etmelidir. Ayrıca aşırı tuz albümin hastalığına el ve ayaklarda şişmeye neden olacağından az tüketilmesi tavsiye edilir.

– Çay ve kahve aşırı tüketilmemelidir.

– Alkol ve sigara kullanmak kesinlikle doğru değildir.

– Gebeliğin ilk aylarında bulantı ve kusmalar olabilir. Bu durumda hamileler mutfakta yememeli, az ve sık yemelidir. Aşırı durumlarda, hastaneye kadar giden durumlar olabilir.

– Şişmanlık ve gebelik söz konusu ise, mutlak Doktor kontrolü altında ve günlük 1200 kaloriden az olmamak kaydıyla, yumuşak diyet uygulanabilir. Bu diyet, mutlak vitamin ve mineral destekli olmalıdır.

– Bunun için gebe günde yarım lt süt, bir yumurta, meyve ve sebze, az yağlı olacak şekilde beslenmelidir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *