menapozda hormon tedavisinin zararları

MENAPOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Menapoz dönemi ve menapoz dönemi sorunlarının tedavisi ile ilgili açıklamalar yapan Doktor Mustafa Öztürk ve Doktor Selen Sezginsoy Samanyolu TV ekranlarında yayınlanan hayatın nabzı programında menapozu anlattı. Menapoz 40 ile 50 yaş arası bayanların adet kanamasının kesilmesi ile başlayan bir dönemdir. 40 yaş öncesi yaşanan menapoz erken menapozdur. Menapoz döneminde kadınların yaşadığı sorunların tedavisinde kullanılan ilaçlara ve uygulanan tedaviye çok dikkat etmek gerekir diyen Doktor Mustafa Öztürk, menapoz tedavilerini şu şekilde açıkladı.

Menapoz döneminde asıl sorun östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojen hormonu yerine koyulduğunda sorunun biteceği düşünülür. Ancak hormon tedavileri trombosit bozukluğu yani kan pıhtılaşması gibi başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Menapoz döneminde yaşanan yanma, ateş basmaları ve kemik erimesi şikayetleri için östrojen hormonu içeren ilaçlar çok faydalı olabilir. Ancak kansere bile neden olabilecek bir tehlike içerir. Bu nedenle hastanın iyi araştırılması ve gerekli tetkiklerin hassas bir şekilde yapılması gerekir. Her hastada aynı yan etkiler görülmese bile risk vardır. Menapoz ilaçlarını dikkatli kullanmak şarttır. Menapoz sıkıntılarından kurtulalım derken başka sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Menapozda hormon tedavisini doktorunuzla birlikte inceleyerek karar vermelisiniz.

Menapoz döneminde sorunlardan biride doku değişiklikleridir. Doktor Gürhan Zorlu menapoz sonrasında görülen doku değişiklikleri de sıkıntı yaratabilir. Östrojen azalması dokularda değişikliklere neden olur. Genital sorunlar için lokal ürünler verilir. Sorunsuz bir menapoz geçirmenizi dileriz. .www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *