rahim dönüklüğü

DÖL YATAĞI BOZUKLUĞU RAHİM DÖNÜKLÜĞÜ NEDİR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Rahim yani içerisinde bebek büyüyen yapı kadınların hamilelği için önemli bir organdır. Rahim her kadında düzgün konumunda olmayabilir. Döl yatağı bozlukluğu, rahim dönmesi veya rahim büküklüğü adlarını alan rahim bozukluklarının bazıları doğuştan, bazıları ise sonradan meydana gelmedir. Dönüklük ya da büküktük denilen bozukluk, dölyatağının öne ya da arkaya, sağa ya da sola veya her iki yana doğru dönmesi olayıdır. Rahim dönüklüğü yapılan rutin bir jinekoloji muayenesinde ortaya çıkabilir. Korkulacak bir durum olmayıp gebe kalmak için engel teşkil etmez.

Rahim Dönüklüğü Belirtileri:

Bazı kadınlarda adet ağrılarının şiddetli olması rahim dönüklüğü nedeniyle olabilir. Rahim dönüklüğünde en çok görülen şikayet bel ağrısıdır. Bu belki de rahimde sıkışıp kalan kanın rahimi gerip hassaslaştırmadan olur. Özellikle adet dönemlerinde sırt ağrısı sık yaşanır. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayanlarda vardır. Rahim dönüklükleri kendini önce bel ve kasık ağrıları ile gösterir ve nadiren kısırlık, şiddetli âdet kanamaları, akıntı ve baş ağrısı biçiminde gösterir.

Rahim Dönüklüğü Tedavisi:

Rahim dönüklüğünün tedavisi şikayetlere göre değişir. Hiçbir şikâyet yoksa, bir tedavi gerekmez. Belirtiler hafifse, bazı doktorlar sadece egzersiz önerirler. Bu egzersizde diz-göğüs durumu alınıp rahim öne düşürülerek, orada biriken kanın boşalması sağlanır. Başka bir yöntem de, rahimi önde tutacak bir peser takılmasıdır.

Jinekoloğunuz ameliyat öneriyorsa, ikinci bir hekimin fikrini almalısınız. Ameliyat bazen gerekirse de, çoğunlukla gereksiz yere uygulanmaktadır. Bu ameliyat tehlikeli değildir, ama çoğu kez sadece gereksizdir. Temelde kordonları kısarak rahimi öne çekmekten ibarettir.

Rahim dönmesi olan ve sağlıklı olarak yaşamını sürdüren pekçok kadın bulunmaktadır. Rahim dönüklüğü bir hastalık değildir ve çok ender olarak tedavi gerektirir. Eğer rahminiz dönükse ve hamile kalmışsanız, rahim genellikle kendi kendine düzelir. Bu durum normal doğuma engel olmaz. Bazı kadınlarda doğum sonrası tamamen düzelirken bazı kadınlarda doğum sonrası rahim eski dönük halini de alabilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *