sağlıklı ayakkabı nasıl olmalıdır

SAĞLIKLI AYAKKABI NASIL OLMALIDIR TOPUKLU AYAKKABI KAÇ CM OLMALI

Kadınların vazgeçilmezi ayakkabılar, ayak sağlığımız için özenle seçilmelidir. Yanlış ayakkabı pekçok hastalıklara neden olabilir. Topuklu ayakkabılar ayakta acı veren yaralara ve parmak deformasyonlarına neden oluyor. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Prof. Dr. Tahir Öğüt, kadınları topuklu ayakkabı konusunda uyarıyor. Topuklu ayakkabıdan vazgeçemeyen kadınlar en fazla 4 cm yüksekliğinde topukları olan ayakkabıları seçmelidir diyor.

Ayak başparmaklarındaki şekil bozukluklarını tarifleyen Halluks Valgus hastalığının ucu sivri, yüksek topuklu ayakkabılar ve kovboy çizmelerinden kaynaklanabildiğini kaydeden Prof. Dr. Tahir Öğüt, geniş taraklı, yumuşak derili, 3-4 cm’yi aşmayan topuklu ayakkabılarla deformitenin ilerlemesinin çok büyük ölçüde engellenebileceğini belirtti. Yüksek topuklu ayakkabılar omurgayı bozduğu gibi ayak sağlığına da zarar veriyor. Uygun ayakkabı dar olmayacak, parmak uçları sivri, dar burunlu, sert tabanlı olmayacak.

Prof. Dr. Tahir Öğüt, Tümüyle dümdüz, sıfır topuk da önermiyoruz. Derisi yumuşak olmalı. Aslında en önemlisi ayağın kendini en doğal hissedebileceği ayakkabıdır. Bunun istisnaları da var. Bazı ayak durumları var ki onlarda sert taban önerebiliyoruz. Sentetik, naylon, lastikli çorap önermiyoruz diyor.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *