yalancı gebelik nedir

YALANCI GEBELİK NEDİR, NEDEN OLUR, NE YAPILIR

Yalancı gebelikte, gebe olmadığı halde tüm belirtiler bir bayanın hamile olduğunu işaret ediyorsa buna yalancı gebelik deniyor. Özellikle çok bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarında ortaya çıkan yalancı gebelik durumu hayal kırıklığı ile sona eriyor. Anne hamile olma fikrine öyle bir odaklanıyor, kendini gebeliğe öyle bir hazırlıyor ki, gerçekten hamileymiş gibi tüm belirtiler ortaya çıkıyor. Yalancı gebelikte tıpkı hamileymiş gibi adet kesiliyor, göğüsler şişiyor ve hassaslaşıyor, mide bulantısı kusma bile başlayabiliyor. Bakın uzman doktorumuz bu konuda nasıl bir açıklama yapıyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı; yalancı gebelik yaşayan kişilerin, biyolojik olarak hamile olmamasına rağmen karın bölgesinin şiştiğini, göğüslerinin büyüdüğünü, gebelik lekelerinin oluştuğunu, adet görmenin kesildiğini, mide bulantısı gibi belirtilerin görüldüğünü söylüyor. Aşırı çocuk sahibi olma duygusu olan bir kadında bu belirtilerin bir doktoru bile yanıltabilecek kadar gerçek gebeliğe benzeyebileceğini vurguluyor. Karnının şişmesiyle birlikte 9 ay süreyle kendisini hamile sanan ve 9 aylık gebe görünümünde olan kadınlar olabildiğini sözlerine ekliyor.

Doktor Partalcı; ruhun bedeni şekillendirebilen etkisinin yalancı gebelik ile görülebildiğini belirterek, ortaya çıkmasına katkıda bulunan psikolojik süreçlerin önemine değiniyor. Hastalıklı bir şekilde hamile kalmayı istemek ya da gebe kalmaktan korkmak, cinsiyete ilişkin çelişkili duygular yaşamak, tüplerin bağlanması, rahmin ameliyat ile alınması gibi ağır üzüntülerin yanı sıra hamile olan kişiye çevresinin gösterdiği ilgi ve özen sebebiylede oluşabildiğine dikkat çekiyor. Yalancı gebelik vakalarında kişinin hamile olduğunu düşünerek doktora başvurmasının da sıkça rastlandığına değiniyor.

Yalancı Gebelik Durumunda Ne Yapılmalıdır:

Doktor Serhat Partalcı, yalancı gebeliğin tedavisinin jinekolog ve psikiyatristin uyumlu çalışması ile iyi sonuçlar vereceğine dikkat çekerek, negatif çıkan gebelik testinin sonuçlarının hastaya dikkatli ve sevecen bir şekilde aktarılması gerektiğini söylüyor. Ayrıca olayın temelinde yatan problemli psikolojik işlev bozukluğunu tedavi etmek için destekleyici psikoterapi uygulanmasını tavsiye ediyor. Yalancı gebelik durumu, negatif test sonuçlarına rağmen yalancı gebelik durumu devam eden hastalarda psikolojik izlem ve gerekirse antipsikotik ilaç kullanımı olumlu sonuçlar verdiğini sözlerine ekliyor.

İnsan psikolojisi gebe olmadığı halde hamile olduğuna inanacak kadar ilginç öyle değil mi? Yalancı gebelik tıpta sık karşılaşılan bir durum. Anne olmak kadınlar için ne kadar önemli ve kutsal ki anne olmak bu kadar çok isteniyor. Bebek sahibi olmak isteyen tüm kadınların anne olabilmelerini dileriz. Yazımızı bizimsaglik.com sitesinden faydalanarak size ulaştırdık..Sağlıklı ve güzel günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *