çoban çökerten faydaları

ÇOBAN ÇÖKERTEN NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Belkide adını hiç duymadığımız şifalı bir bitki olak çoban çökerten nedir, neye iyi gelir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır ve nasıl kullanılır sizin için araştırdık ve şimdi açıklayalım.

Çoban Çökerten Nedir:

Çoban Çökerten, Çakır Dikeni, Çoban İğnesi, Kokulu Sardunya, Turna Gagası, Deve Çökerten isimleri ile biliniyor. Anavatanı Güney Afrika’dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çokyıllık bir bitlidir.Girintili çıkıntılı yaprakları vardır, çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Çoban çökerten bitkisinin içeriğinde; sabit yağlar, rezin, alkoloitler bulunur. Genel olarak kullanım nedeni sindirim sistemini harekete geçirmek için ve hazımsızlık için kullanılır. Fakat bunun yanında insan sağlığı için pekçok faydaları vardır.

Çoban Çökerten Faydaları:

* Vücüt direncini arttırıcı.
* Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker.
* Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılılır.
* Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltıcı,
* Erkeklerde testesteronu arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu,
* Erkeklerde sperm sayısı,miktarı ve haraketliliğini artırıcı etkisi vardır.
* İdrar söktürücüdür,
* Taş düşürücü etkiye sahiptir,
* Kolesterol düşürülmesinde etkilidir,
* Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde kullanılır,
* İshali keser.

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır:

Çoban çökerten bitkisi çay yapılarak içilir. Çoban çökerten çayı şöyle hazırlanır: Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ( 2 gr ) kurutulmuş bitki tozundan dökülür ve 10 dk demlenmeye bırakılır günde iki defa dan fazla içilmemelidir. Çoban çökerten bitkisi bir ay ile iki ay arasında kullanılması tavsiye ediliyor.

Çoban Çökerten Zararları:

Hamileler ve çocuklar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

 
facebook share twittershare

Benzer yazılar

Digg it! Add to del.icio.us Add to Reddit Bookmark to Simpy Add to Yahoo MyWeb2 Add to BlinkBits Blink this Post Add to Blogmarks Bookmark to Co.mments! Add to Connotea Add to Fark Add to Feed Me Links Add to Furl Add to Ma.gnolia Add to Newsvine Add to Netvouz Add to Scuttle Add to Shadows Add to Spurl Add to StumbleUpon Add to Technorati Add to Wists
 

2 Comments

  • yalçın
    01 Mart 2012 | Permalink |

    mersinde mevsiminde topladığım ve gölgede kuruttuğum çoban çökerten bitkisini ihtiyacı olan arkadaşlarıma bi tlfnla yollayabilirim . 0506 907 8610 şifalı günler diliyorum

  • SiNA BAHARATCİ VE ŞİFALI BİTKİLER
    27 Eylül 2012 | Permalink |

    sperm sayı hareket morfoloji hız kesin çözüm bizde sina baharatci konya 0536 429 73 15 tecrübe miz ile kesin sonuç

Yorum Yazın

Yorum bölümüne yorum ekle, veya konu sayfası na kendi sitenden. Sen link verebilirsin ayrıca RSS yoluyla bu yorumlara abone olabilirsiniz.

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *