adaçayı faydaları

ADAÇAYI BİTKİSİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR
Adaçayı (Salvia officinalis), dişotu ve meryemiye adları ile de tanınır. 30-70 cm boyunda olan bitkinin menekşe renkli çiçekleri halka dizilişlidir.Dağların tepelerinde yabanî olarak kendiliğinden yetişen adaçayı, uzun yapraklı, açık yeşil renkli, oldukça keskin kokulu bir bitkidir. Yaz başında, Haziran-Temmuz gibi, çiçek açınca toplanır ve kurutulur. Taze yeşil yaprakları da kullanılabilir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir:
* Gaz söktürücü etkisi nedeniyle mide ve bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır.

* Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder.

* Mide bulantısını keser.

* Uyarıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda kuvvet ve dinçlik verir.

* Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için yararlıdır.

* Dişleri beyazlatır ve güçlendirir.

* Sinir sistemi üzerinde etkilidir.

* Sakinlik verir, çok sinirli ve gerginlik içinde olanlara faydalıdır..

* İdrar söktürücü özelliği vardır.

* Gece terlemeleri ve aşırı terleme durumlarında kullanılmaktadır.

* Vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasında önemli bir rol oynayan ada çayı ayrıca vücudu virüs ve bakterilere karşı da korumaktadır.

* Garagara yapıldığında bademcik iltihabına iyi gelir.

Adaçayı nasıl kullanılır:
Adaçayı özellikle çayı yapılarak içilir. Ayrıca, yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir. Özellikle hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır. Ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılırsa bademcik, diş eti ve boğazlarda oluşan iltihaplar kısa sürede iyileşir.

Adaçayının Hazırlanış Şekilleri:
Adaçayı Nasıl Demlenir Çay Hazırlanışı:

Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

Adaçayının Gargara Olarak Kullanımı:
2-3 tatlı kaşığı kurutlmuş ve ince kıyılmış yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir ve ateşe konur. Kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok kere 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.

Adaçayı Sirkesi:
Geniş ağızlı bir şişe, çayır adaçayı çiçeği ile doldurulur, çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir ve süzülür.

Oturma Banyosu:

İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Uyarı: Ada çayı fazla kullanıldığında tansiyon yükselebilir. Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *