ardıç bitkisi

ARDIÇ AĞACI VE ARDIÇ TOHUMUNUN FAYDALARI

Ardıç nedir, ardıç faydaları nelerdir, ardıç neye iyi gelir, ardıç ne işe yarar, ardıç nasıl kullanılır, ardıç kürü nasıl yapılır, ardıç kürü neye faydalıdır , ardıç hakkında bilgi:

Ardıç Ağacı ve Tohumu (Juniperus Communis): Güzel kokulu, sivri ve uzun yaprakları; parlak siyah, kozalak şeklinde meyveleri olan, ortalama 8-9 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Ardıç tohumu, ardıç ağacının meyvesidir. Ardıç ağacı, her mevsim yeşil kalan ve orta kuşakta ülkemizin de dahil olduğu geniş bir coğrafyada yetişen bir ağaç türüdür.

Ardıç Tohumunun Faydaları:
* Düzenli kullanıldığında kansere bile çare olan çok şifalı bir bitkidir.
* Ardıç tohumunun, idrar sökücü ve ödem söktürücü özellikleri vardır.
* Vücudun sıvı dengesini kurmakta oldukça başarılı olan ardıç tohumu, özellikle böbrekleri çalıştırır ve böbrek rahatsızlıklarına bitkisel çözümler sunar.
* Solunum yolları hastalıklarına iyi gelen ardıç tohumu, içerisinde barındırdığı uçucu yağ asitleri sayesinde nefes darlığına bitkisel çözüm sunmaktadır. balgam sökücü ( balgam söktürücü ) özelliği ile bronşların açılmasına faydalıdır.
* Sigaranın zararlarını azaltan bir bitkisel madde olarak ta kullanılabilir.
* Ardıç tohumunun sudaki dezenfektan etkisi nedeniyle iyi bir mikrop kırıcı olduğunu ve içme sularına klor yerine atılabileceğini de söyleyelim.
* Ardıç tohumu, eklem rahatsızlıkları,
* ashabiyet, sinirlilik ve strese,
* romatizmal hastalıklara da iyi gelmektedir.
* Ardıç tohumu içerisinde bulunan uçucu bitkisel yağlar, midedeki hidroklorik asit düzeyini ( mide asidi oranını) artırdığı için gaz oluşturur. Bu da hazmı kolaylaştırıcı ve kusmayı engelleyen bir bitkisel tedavi çözümü olarak kullanılmasına olanak tanır.

Ardıç tohumunun zararları yan etkileri:
Ardıç tohumunun bilinen yan etkisi ve zararları yoktur. Ancak aşırı su atımına neden olabileceği için ölçüsüz tüketilmemesi iyi olur.

Ardıç tohumu ile zayıflama:
Ardıç tohumu etkili bir diüretik bitki olduğu için vücuttan aşırı suyun atılmasına yardımcı olur ve mide bağırsakların daha iyi çalışmasına neden olarak metabolizma hızlandıran etki ortaya çıkarır. Bu özelliklerinden dolayı, Ardıç tohumu bir çok bitkisel diyet hapında, zayıflama hapları içerisinde önemli bir etken madde olarak yer almaktadır.

Ardıç Tohumunun Kullanımı:

Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir. Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır. Odunundan kalem yapılır, dallarından elde edilen katran ise egzama ve uyuz gibi bazı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.
Ardıç tohumu yağı veya kuru meyvesi biçiminde piyasada bulunan ardıç tohumu, yağının cilde uygulanması ile romatizma türü hastalıklara iyi geldiği bilinir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *