ardıç katranı ağacı

ARDIÇ KATRANI AĞACI NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Ardıç ağacının ve meyvesinin faydaları biliniyor fakat ardıç katranı daha farklı bir bitkidir. Özellikleri ve faydaları ile şifa kaynağı olan ardıç katranı bakın nasıl bir bitki, faydaları ve kullanımı nasıl oluyor açıklayalım.

Katran Ardıcı Nedir:
1 metre kadar yükseklikte, yuvarlak kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Meyveleri ardıç meyvelerinden daha büyüktür. Kuru distilasyon yöntemi ile odunun kapalı ocaklarda yakılmasından ardıç katranı denilen bir madde çıkarılıyor.

Ardıç Katranı Ağacının Özellikleri Nelerdir:

Ardıç bitkisi Çamgiller familyasından bir bitkidir. Çam ağaçları gibi iğne yapraklı ve yapraklarını 4 mevsim saklı tutan bir bitkidir. Ardıç bitkisine ülkemizde özellikle güney Anadolu sıra dağlarında bol miktarda rastlanmaktadır. Ardıçı sadece bir tür olarak adlandırmak doğru olmaz ardıç bir çok türün ortak adı olarak betimlenen bir ağaçtır. Ardıç oldukça heybetlenebilen bir ağaç çeşididir. Çamgiller ailesinin diğer üyeleri gibi kendine has enfes kokusuyla ardıç kümelerinin oluşturduğu alanlarda inanılmaz bir koku fırtınası meydana gelir. Ardıç ağacı çiçek açma durumu genellikle kış mevsinin sonları ile ilkbaharın ortalarında açar. Diğer çamgiller gibi bu da kozalak veren bir bitkidir. Kozalaklarının içi tohumlarla kaplıdır. Ardıç birçok yağ molekülleri ile organik oluşumlar içermektedir.

Ardıç Katranı Ağacı Nasıl Kullanılır :

Ardıç Bitkisi diğer çamgiller familyasında bulunan bitki türleri gibi oldukça değerli bir bitkidir. Ardıç birçok sanayi dalında ham madde olarak kullanılmasının yanı sıra ilaç sektöründe ve şifalı bitkiler ile bitkisel tedavi olarak kullanılabilen çok faydalı şifalı bir bitkidir.

Ardıç Katranı Ağacı Nasıl Tüketilmeli :

Ardıçın kozalaklarının içindeki çekirdekleri gıda sektöründe aroması ve tadı ile tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bir diğer kullanım alanı ise yukarıda bahsedilen çamgiller familyasının güzel kokusuna sahip olan ardıç bitkisinin koku sanayisinde de tercih edilmesidir.

Ardıç Katranı Ağacı Neye İyi Gelir :

Ardıç katranı bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanıldığında ne işe yarar ve neye iyi gelir diyorsanız; Ardıç katranı kürü nün faydaları arasında boşaltım sistemi sorunları, iştah problemi olanların iştahlarını kazanmaları, sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve sindirim bölgelerinde oluşan gazların dışarı atılmasında yardımcı olabilir. Nefes darlığına faydalı gelebilir. Ardıç Bitkisinin diğer faydaları arasında hazımsızlığa faydası vardır. Ardıç kozalaklarının adet düzensizliklerine faydalı olduğu bilinmektedir.

Ardıç Katranı Ağacının Zararları :

Böbreklerinde sorun olanların ve hamilelerin ardıç katranı kullanmamaları gerekir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *